Pussy проти Путіна. Реальність протестного руху в Росії

27 березня 2014

У рамках DОСU/АРТ в Кінопанорамі було представлено фільм режисерської команди Gogol’s Wives «Pussy проти Путіна».

 

«Росія, вставай. Путина в тюрму», такими були перші слова, які пролунали після показу стрічки. Головними героями фільму є анархо-феміністський гурт Pussy Riot, дві учасниці якого були засуджені на два роки за «хуліганство». Зрештою, команду, яка займалася створенням фільму, також можна назвати героями. За словами одного з режисерів, який зустрівся із глядачами після показу, його та інших членів команди після кожної акції арештовували разом з дівчатами.

 

Режисери принципово відмовилися від усіх елементів телевізійного документального кіно (на кшталт інтерв’ю), бо прагнули досягнути ефекту проникнення в усі акції. І разом з тим, у фільмі немає жодного кадру, знятого прихованою камерою. Зважаючи на специфіку фільму, це є дивиною. Як сказав режисер, під час зйомок просто «намагаєшся створити враження двірника з лопатою» і не привиртати увагу. Але вони вміли ховати відзнятий матеріал, аби поліція його не конфісковувала, тому зараз і є можливість побачити цю стрічку. Проте, така можливість є не скрізь. Скажімо, в Росії показ фільму був закритий, у колі друзів. Зробити відкриту презентацію фільму нереально, оскільки кліпи Pussy Riot визнано екстремістськими і їх поширення загрожує до п’яти років позбавлення волі.

 

Судова система Російської федерації не надто далеко відійшла від норм Радянського Союзу. Дівчат було засуджено за статею 213, яка з’явилася ще в СРСР і мала політичне підґрунтя, тобто давалася ні за що. Зрештою, нічого не змінилося.

 

Режисер розповів, що учасниці гурту продовжують займатися арт-діяльністю, хоча і частіше нині зосереджуються на правозасній роботі. Наприклад, нащодавно взяли участь в акції Pussy Riot на Олімпійських іграх у Сочі. На жаль, проведення подібних акцій, про які йшла мова у фільмі, зараз є неможливим: на активістів постійно нападають «тітушки» (виявляється, зараз і в Росії це стало звичним явищем), а в Сочі на дівчат здійснили напад місцеві «козаки» з нагайками.

 

Pussy Riot, хоч і зазнають постійних репресій з боку путінської влади, продовжують займатися творчою і правозахисною діяльністю і надихати людей на нові творчі проекти. Незважаючи на регулярне відкриття кримінальних справ проти активістів, протестний рух у Росії набуває нових креативних форм, укріплюється, знаходить послідовників і працює на повалення путінського режиму.

 

Підготувала Альона Вишницька

XVII МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
20–29
березня 2020