Регламент

Преамбула

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбувається щороку впродовж останнього тижня березня в Києві. По завершенню Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України в рамках Мандрівного фестивалю. Покази тривають від жовтня до грудня (включно).

 

Мета фестивалю

Сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

 

Місія фестивалю

Ми створюємо можливості для кожної людини в Україні дивитися найталановитіше й найактуальніше документальне кіно з усього світу, щоб спряти розвитку критичного мислення, формуванню активної громадянської позиції та ставленню до людської гідності як до найвищої цінності. Реалізуючи нашу місію, ми сприяємо популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

 

Сімнадцятий Docudays UA відбуватиметься в Києві з 22 до 29 березня 2020 року. 

 

Фестиваль – неполітичний і некомерційний. 

 

Організатори

 • Українська Гельсінська спілка з прав людини.
 • Громадська організація «Докудейз».
 • Благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я».
 • Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв.

Щороку для проведення чергового Фестивалю організатори створюють Оргкомітет, який складається з представників Української Гельсінської спілки з прав людини, громадської організації «Докудейз», Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я, Центру сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв. Усі рішення щодо програми Фестивалю, кандидатур гостей, членів журі, семінарів та майстер-класів затверджуються Оргкомітетом.

 

Критерії для участі

 • До участі в конкурсних програмах допускаються неігрові фільми будь-якого жанрового спрямування, що були створені впродовж 2018 – 2019 років.
 • До участі у міжнародних конкурсних програмах приймаються лише фільми, які до цього не були показані в конкурсних програмах інших українських фестивалів, на українському телебаченні, в українському кінопрокаті, а також в Інтернеті.
 • До участі в позаконкурсних програмах допускаються неігрові фільми будь-якої жанрової спрямованості та хронометражу, без обмежень року виробництва. Теми позаконкурсних програм щороку визначає команда Фестивалю й затверджує Оргкомітет. Фільми для позаконкурсних програм добирає програмний департамент Фестивалю відповідно до тем, визначених Оргкомітетом, і затверджує Відбіркова комісія.
 • Вимоги прем'єрності Docudays UA - українська прем'єра. Виключення можуть робитись для позаконкурсних програм. 
 • Фільм може бути поданий на розгляд Відбіркової ради лише один раз. Якщо стрічка не була прийнята до конкурсу, то наступного року заявка не розглядається.
 • До участі у Фестивалі не допускаються фільми, що були створені на замовлення, є звітом про діяльність організацій, або реалізацію певних проектів, мають яскраво виражений пропагандистський характер, створені для лобіювання політичних, або комерційних інтересів, а також фільми-інструкції та навчальні фільми.
 • Усі надіслані онлайн-лінки зберігаються в архіві фестивалю (у базі онлайн платформи FilmFreeway).
 • Якщо фільм було обрано до програми фестивалю, то фестиваль має право використовувати епізоди з фільму загальною тривалістю не більше, ніж 3 хвилини, з метою його популяризації.  
 • Фестиваль має право розміщувати всі фільми, які ввійшли до його кінопрограми, в онлайн-бібліотеці. Ресурс адмініструється Docudays UA та працює з першого дня фестивалю й упродовж трьох місяців після закінчення фестивалю. Мета онлайн-бібліотеки – надати онлайн-доступ лише акредитованим учасникам та гостям до фестивальної кінопрограми протягом фестивального тижня. Відповідно до цього акредитовані на фестиваль особи отримують трьохмісячний доступ для перегляду фестивальних фільмів онлайн (починаючи з дня відкриття фестивалю). Доступ є індивідуальним і не підлягає передачі третім особам. Жоден із фільмів онлайн-бібліотеки не може бути скопійований, оприлюднений в інших місцях, завантажений, розміщений, переданий, показаний, доступний чи розповсюджений будь-яким третім особам.

 

Програма


Конкурсна програма

 

Це фільми креативної документалістики, у яких етичні та правові проблеми розкриваються за допомогою виразних художніх засобів. Конкурсна програма складається з трьох секцій:

 • DOCU/СВІТ – міжнародний конкурс з повнометражних та середньометражних документальних стрічок, тривалість яких перевищує 30 хвилин. 
 • DOCU/КОРОТКО – міжнародний конкурс короткометражних документальних стрічок, тривалість яких не перевищує 30 хвилин. 
 • DOCU/УКРАЇНА – національний конкурс. Тут представлені документальні стрічки різної тривалості, створені в Україні, або в копродукції з Україною.

Також фестиваль вручає спеціальний приз переможцю серед фільмів, номінованих на нагороду RIGHTS NOW!

 

Позаконкурсна програма

 

Щороку Фестиваль обирає головну тему, різні аспекти якої представлені в позаконкурсних програмах. Також Фестиваль пропонує й традиційні добірки: DOCU/ХІТИ (призери міжнародних кінофестивалів), DOCU/АРТ (стрічки про мистецтво та митців), DOCU/ЮНІСТЬ (добірка для дітей і підлітків) та ретроспективи знаних режисерів/ок.

 

Журі

 • Журі RIGHTS NOW! (правозахисне журі, 3 особи), яке присуджує спеціальну нагороду переможцю серед фільмів, номінованих на нагороду RIGHTS NOW!. Учасників цієї номінації обирає Відбіркова комісія з усіх конкурсних програм.
 • Журі конкурсу DOCU/СВІТ (3 особи). 
 • Журі конкурсу DOCU/УКРАЇНА (3 особи). 
 • Журі конкурсу DOCU/КОРОТКО (3 особи). 
 • Студентське журі (5 осіб) обирає найкращий фільм серед усіх конкурсних програм. 

До участі в журі Оргкомітет запрошує відомих українських та іноземних кінематографістів і правозахисників. Студентське журі формується Оргкомітетом за результатами відкритого конкурсу. 

 

Нагороди

 • Спеціальний приз від журі RIGHTS NOW!. 1000 USD. 
 • Приз журі конкурсу DOCU/СВІТ. 1000 USD. 
 • Приз журі конкурсу DOCU/УКРАЇНА.1000 USD. 
 • Приз журі конкурсу DOCU/КОРОТКО. 1000 USD. 
 • Премія імені Андрія Матросова, заснована організаторами Docudays UA на честь Андрія Матросова, продюсера Фестивалю, який загинув у автокатастрофі 16 лютого 2010 року. 1000 USD. 
 • Приз студентського журі. 1000 USD.

Додатково в кожній із цих номінацій журі може нагородити спеціальними відзнаками не більше ніж два фільми.

 

За підсумками анкетного опитування глядачів визначається Приз глядацьких симпатій. 1000 USD.

 

Організації та приватні особи можуть вручати свої спеціальні призи за попереднім погодженням з Оргкомітетом.

 

Заявки та відбір


Фільми для участі в конкурсних програмах Фестивалю добирає Відбіркова комісія, що складається з п’яти осіб. Оргкомітет запрошує до роботи в складі Відбіркової комісії людей, які є фахівцями у сфері документального кіно та захисту прав людини.

 

Програму Фестивалю затверджує Оргкомітет. Порядок демонстрації фільмів визначає програмний відділ фестивалю.

 

Дедлайн прийому фільмів – 10 грудня.

 

Прийом та розгляд заявок на участь у конкурсних програмах фестивалю є платним.  Оплата повинна бути здійснена онлайн під час подачі фільму через сервіс FilmFreeWay. Оплата за подачу фільмів не підлягає відшкодуванню. Під час заповнення заявки аплікант може обрати кілька номінацій/конкурсів, на які хоче подати свій фільм. Остаточне рішення лишається за Відбірковою радою та Оргкомітетом Фестивалю.

 

Дедлайни подачі та оплата


Дата Дедлайн Короткий метр Повний метр

Фільми, вироблені в Україні

або в копродукції з Україною*

Студентські фільми
01.06.2019 – 01.09.2019 Ранній дедлайн 5 USD 10 USD безкоштовно

50% знижка в залежності

від обраної конкурсної секції

02.09.2019 – 20.11.2019 Звичайний дедлайн 10 USD 15 USD безкоштовно

50% знижка в залежності

від обраної конкурсної секції

21.11.2019 – 10.12.2019 Фінальний дедлайн 15 USD 20 USD безкоштовно

50% знижка в залежності

від обраної конкурсної секції

 

* У деяких випадках ви можете отримати вейвер на подання фільму, тобто подати безкоштовно. Від сплати за подання наступні фільми: проекти національного виробництва; проекти з країн: Афганістан, Албанія, Алжир, Ангола, Ангілья, Антигуа, Вірменія, Аруба, Азербайджан, Багамські Острови, Бангладеш, Білорусь, Беліз, Бенін, Бутан, Болівія, Ботсвана, Буркіна-Фасо, Бірма (М'янма), Бурунді, Камбоджа, Камерун, Кабо-Верде, Центральноафориканська Республіка, Чад, Коморські Острови, Конго, Демократична Республіка Конго, Острови Кука, Куба, Джибуті, Єгипет, Ель-Сальвадор, Екваторіальна Гвінея, Еритрея, Ефіопія, Фіджі, Габон, Гамбія, Гана, Гренада, Гватемала, Гвінея, Гвінея-Бісау, Гаяна, Гаїті, Гондурас, Індонезія, Іран, Ірак, Ямайка, Казахстан, Кенія, Кірибаті, Північна Корея, Киргизстан, Ліван, Лесото, Ліберія, Лівія, Мадагаскар, Малаві, Малайзія, Мальдіви, Малі, Маршаллові Острови, Мавританія, Маврикій, Мікронезія, Монголія, Марокко, Мозамбік, М'янма (Бірма), Намібія, Науру, Непал, Нікарагуа, Нігер, Нігерія, Ніуе, Пакистан, Палау, Палестина, Папуа Нова Гвінея, Філіппіни, Руанда, Сан-Томе і Принсіпі, Сенегал, Сейшельські Острови, Сьєрра-Леоне, Сомалі, Шрі-Ланка, Судан, Південний Судан, Сурінам, Свазіленд, Сирія, Таджикістан, Танзанія, Того, Тонга, Тринідад і Тобаго, Туніс, Туркменістан, Тувалу, Уганда, Узбекистан, Вануату, Венесуела, В'єтнам, Ємен, Замбія, Зімбабве.

 

Умови подання фільму

 • Подати фільм можна лише за допомогою сервісу FilmFreeWay. Заявка буде розглянута Відбірковою комісією лише після оплати та заповнення її онлайн. 
 • В аплікаційній формі ви можете завантажити фільм безпосередньо до анкети або надати закрите онлайн-посилання у vimeo/youtube. Посилання на скачування фільмів у файлообмінниках (wetransfer, megaupload та ін.) комісія не розглядатиме. Будь ласка, перевірте, що ваш лінк працює до кінця березня 2020 року.  
 • Подання заявки означає, що ви погоджуєтеся з Регламентом Фестивалю та лишаєте за Фестивалем право на використання наданих вами матеріалів у некомерційних цілях.

Не пізніше ніж 20-го лютого 2020 року всі учасники та учасниці отримають електронного листа на пошту про результати відбору.

 

Пересилання, страхування та повернення фільмів

Витрати з пересилання фільмів на Фестиваль бере на себе заявник. Для максимального скорочення поштових витрат (у тому числі митних зборів) просимо вказувати символічну вартість носіїв (наприклад, 1 USD). Страхування копій фільмів на DCP, а також на кіноплівці 16 мм і 35 мм бере на себе Оргкомітет Фестивалю. Копії фільмів на жорстких дисках, DCP, а також кіноплівці 16 мм і 35 мм повертаються за рахунок Оргкомітету впродовж 30 днів від дня закінчення Фестивалю за адресою, вказаною в анкеті учасника. Організатори радять надсилати фільм та супровідні матеріали дипломатичними каналами країни-відправника. Якщо фільм пересилається поштою, потрібно зробити позначку: «Тільки для культурних цілей. Не має комерційної вартості».

 

Про можливі зміни зворотної адреси необхідно поінформувати Оргкомітет до початку Фестивалю.


Покази

Показ одного фільму під час Фестивалю може відбутися не більше трьох разів. Власники прав на фільм висловлюють згоду, що на Фестивалі їхні фільми демонструватимуться в перекладі українською мовою. Витрати на переклад українською – за рахунок Фестивалю Docudays UA. Витрати на створення англійських субтитрів до фільмів, країною виробництва яких є Україна, мають бути покриті за рахунок продюсерів/правовласників. Також праволасники російськомовних фільмів мають надати створену за їхній рахунок копію з українськими та англійськими субтитрами. Оргкомітет Фестивалю забезпечує акредитованим учасникам та гостям Фестивалю доступ до відеотеки (також онлайн-відеотеки), де зберігаються всі фільми-учасники Фестивалю. Зазвичай фестиваль не сплачує авторам гроші за демонстрацію фільмів, оскільки є некомерційним і не має на меті отримання прибутку. Відтак умови демонстрації фільмів обговорюються безпосередньо з авторами та власниками прав на стрічки.

 

Запрошення та участь

Режисери, сценаристи, продюсери фільмів, відібраних до конкурсної і позаконкурсної програм, запрошуються як учасники Фестивалю. Оргкомітет сплачує проживання в готелі, забезпечує харчування, компенсує вартість проїзду. Добові не виплачуються. Від кожного фільму за рахунок Фестивалю може бути запрошений лише один представник. Усі рішення щодо кандидатур гостей Фестивалю та членів журі затверджуються Оргкомітетом.

 

Просування та реклама

Організатори можуть підготувати і надати телевізійним каналам спеціальний уривок з фільму тривалістю не більше трьох хвилин (на основі надісланої проекційної копії). Організатори також  можуть використовувати фрагменти фільмів до однієї хвилини для створення оголошення про Фестиваль, призначеного для ЗМІ, та для демонстрації перед кінопоказами. Фестиваль має право використовувати епізоди з фільму загальною тривалістю не більше, ніж 3 хвилини, з метою його популяризації. Оргкомітет передбачає безкоштовне розміщення реклами та інформації для фільмів, що беруть участь у програмі Фестивалю, і для організацій, які є партнерами фестивалю.

 

Мандрівний фестиваль

По закінченню Фестивалю в Києві організатори проводять у регіонах України Мандрівний фестиваль Docudays UA. Покази тривають упродовж жовтня – грудня включно і відбуваються у кінотеатрах, будинках культури, вищих навчальних закладах, школах, молодіжних клубах, книгарнях, бібліотеках, а також у колоніях і СІЗО України та навчальних закладах для майбутніх працівників пенітенціарної системи. Покази фестивальних фільмів у регіонах підсилені дискусіями про права людини за участю експертів.

Мандрівний фестиваль не передбачає отримання доходу від його проведення, проте для зменшення витрат на оренду кінозалів організатори мають право надати дозвіл власникам кінозалів на продаж вхідних квитків – за умови, що ціна квитків не перевищує вартості компенсації витрат на технічне забезпечення показів. При цьому організатори не мають права на отримання ренти від продажу вхідних квитків.

У разі, якщо учасник Фестивалю погоджується на участь фільму в Мандрівному фестивалі, в анкеті учасника необхідно зробити відповідну позначку.


Архів

Надіслані на Фестиваль копії фільмів, підготовлені для Мандрівного фестивалю, залишаються в архіві Docudays UA.
Фільми можуть бути використані організаторами (Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Громадською організацією «Докудейз», Херсонським обласним Фондом милосердя та здоров’я та Центром сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв) для роботи, пов’язаної з реалізацією цілей та завдань їхніх організацій – з винятково просвітницькою, а не комерційною метою, та за поперденьої згоди правовласника.

 

Інше

Випадки, не передбачені цим Регламентом, розглядаються безпосередньо Оргкомітетом Фестивалю згідно з правилами проведення міжнародних фестивалів. Заповнена та підписана анкета, надіслана до Відбіркової комісії, є підтвердженням того, що автор погоджується з умовами, викладеними в цьому Регламенті.

 

Офіційний веб-сайт Фестивалю: www.docudays.ua 

XVII МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
20–29
березня 2020