Заява щодо зриву Фестивалю рівності у Чернівцях

21 травня 2018

На 19 травня 2018 року було заплановано проведення першого у місті Чернівці Фестивалю рівності.

 

Програмою заходу передбачалися показ документального кіно та читання лекцій про те, як можна висловлювати свою позицію мовою мистецтва, про центрально- та східноєвропейський політичний та соціальний контекст, у якому перебуває Україна та практики іншування, про жіночу тілесність та сексуальність, а також про слова «гендер» «та фемінізм».

 

Учора вранці організаторки Фестивалю виявили, що вхідний замок локації, де все повинно було відбуватися, зламаний. Через якийсь час до згаданого приміщення поліція допустила групу людей (близько 30-40 осіб), які виступали проти проведення Фестивалю. Серед них були представники Ради церков і релігійних організацій, а також ультраправих угруповувань (в тому числі «Традиції і порядок», «Катехону», «Зентропи», «Сестринства св. Ольги»). Після цього надійшло повідомлення про замінування локації та розпилено на сходах приміщення сльозогінний газ. На думку представниці оргкомітету Фестивалю рівності дані дії були здійснені поліцією з метою зриву заходу. Проведення заходу довелося скасувати.

 

Цьогоріч під час Docudays UA представники праворадикальних угруповань також намагалися зірвати публічну дискусію «Права людини: проблема поширення ультраправих рухів в Україні» у рамках правозахисної програми фестивалю. Вони зламали фотовиставку «Шанувати різноманіття» та, власне, завадили повноцінному проведенню запланованого заходу.

 

Щороку Docudays UA піднімає важливі проблеми, пов’язані з дискримінацією. І зокрема виступив партнером Фестивалю рівності у Чернівцях. Фестиваль рівності — це публічна платформа для всіх людей незалежно від їхньої національної, ґендерної ідентичності чи орієнтації й, зокрема, спосіб наблизитися до більш відкритого світу, у якому немає місця дискримінації. Під час Фестивалю рівності мали показати і два фільми з програми Docudays UA.

 

Українська Гельсінська спілка з прав людини та Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA рішуче засуджують будь-які прояви нетолерантного ставлення в суспільстві та вважають неприпустимим тиск на організаторів з боку представників Ради церков і релігійних організацій, а також ультраправих угруповувань, оскільки Фестиваль рівності мав виключно культурно-просвітницьку мету.

 

УГСПЛ звертається до керівництва Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області з проханням надати належну правову оцінку діям представників релігійних та праворадикальих організацій, а також провести службове розслідування дій представників поліції, відряджених для забезпечення громадського порядку й безпеки організаторів, учасників та відвідувачів Фестивалю рівності 19 травня. Адже їхня пасивна поведінка під час інциденту порушує ст. 10 та 11 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а саме права на свободу вираження поглядів та право на свободу мирних зібрань, а також могла призвести до завдання не лише моральної, а й матеріальної шкоди та тілесних ушкоджень присутнім.

 

Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсинської спілки з прав людини,

Світлана Смаль, голова оргкомітету Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

 

Чільне фото з офіційної facebook-сторінки Insight LGBTQ NGO

XVII МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
20–29
березня 2020
Далека-близька Арктика: кіно з-за полярного кола
DOCU/БЛОГ
Далека-близька Арктика: кіно з-за полярного кола
Своїми враженнями про міжнародний кінофестиваль у Тромсе ділиться Дар'я Аверченко
DOCU/БЛОГ
Перспективне сусідство: Beldocs на Docudays UA-2020
Новини
Перспективне сусідство: Beldocs на Docudays UA-2020
Про можливості співпраці з сербським кінофестивалем у межах Ukrainian Doc Preview
Новини
Docudays UA оголошує набір волонтерів та волонтерок!
Новини
Docudays UA оголошує набір волонтерів та волонтерок!
Новини
Актуальні можливості для документалістів/-ок
Новини
Актуальні можливості для документалістів/-ок
Новини
Стань DOCU/CITIZEN!
Новини
Стань DOCU/CITIZEN!
Приєднуйся до клубу друзів DOCUDAYS UA
Новини
Підбиваємо підсумки Мандрівного Docudays UA-2019
Новини
Підбиваємо підсумки Мандрівного Docudays UA-2019
Новини