Astra Film Festival: підсумки та враження

20 жовтня 2014

На початку жовтня у місті Сібіу (Румунія) проходив Astra Film Festival. Українські фільми отримали там дві нагороди: «Майдан» Сергія Лозніци – головний приз фестивалю, а стрічка «Mohamed Tomescu» Олесі Бортняк була відзначена за кращу операторську роботу у секції Студентське кіно (Award for the Best Image for a Student Documentary). Після повернення програмний координатор Docudays UA Дар’я Бассель поділилася своїми враженнями від роботи у складі журі Astra Film Festival.


Цього року фестивальний імідж створив відомий румунський митець і громадський діяч Дан Пержовскі. Він намалював скетчі, що обігрують основні теми події: екологію, Другу світову війну, утопії, секс, старість, авторство у кіно та ін. На головному фестивальному віжуалі він зобразив магічне коло, яке означає кругообіг кіно.

Опис цього малюнка можна почати з будь-якого елемента. Я почну з людини, яка з олівцем схилилася над аркушем паперу. Червона лінія сполучає серце людини з її головою, і в цей момент з’являється нова істота – людина з кіноапаратом. Крізь кіноапарат червона лінія веде нас далі до кінопроектора і звідти – до екрана. З екрана щось, що залишилося за рамками малюнка, осідає в голові у глядача. А з голови перетікає у серце. Зрештою, серце глядача виявляється з’єднаним із серцем людини, яка схилилася з олівцем над аркушем паперу.

 

Перший показ, на який я потрапляю на фестивалі – «Judgment in Hungary» Естер Хажду. Це документація суду, який тривав кілька років над групою правих екстремістів, що вчинила напад на комуну циган в Угорщині. Після показу аудиторія влаштовує бурхливе обговорення фільму. Яка зараз ситуація? Чи був виконаний судовий вирок? Чи були ще напади? Раптово я розумію, що перебуваю на уроці географії, історії, правознавства і ще Бог знає чого. Режисер на сцені, наче вчитель біля дошки чи, можливо, дивовижний мандрівник,  який побував у невідомих краях. Цей мандрівник довго десь пропадав, а тепер стоїть перед нами і відкриває нові землі та нових людей з їхніми дивними звичаями.

 

Під час роботи у журі моє миттєве відчуття несподівано знаходить словесне вираження в устах колег. Крісті Пую та Ніколя Феодорофф безупинно сперечаються, і мета цієї суперечки вже давно не істина і не компроміс, а радше розмова і гра. Дискусія гнучко перетікає з конкурсних фільмів на загальні теми про кіно, життя, мистецтво, роль артиста й режисера… «Артист – не головна фігура. Він – свідок. Він тут, щоби сказати: "Послухайте, я був там, і ось, що я бачив"».

 

На фестивалі я переглядаю кілька фільмів, які вже раніше бачила. У більшості випадків стрічка виявляється чимось іншим, ніж здавалося мені до цього. Дивуюся та захоплююся тим, наскільки кінематограф – тонка і залежна матерія. Зрештою, як може змінитися фільм після того, як його зняли, зробили звук, роздрукували на плівці чи «закатали» у dcp? Але картина непередбачувано щоразу змінюється залежно від місця, часу, настрою, фізичного стану глядача… мільйона інших факторів. «Краса в очах того, хто споглядає». Як і все інше. Фільм, у свою чергу, теж існує лише в очах того, хто споглядає. Кожного разу в унікальному, неповторному вигляді. У вигляді фінальної і початкової крапки кругообігу.

 

 

На фото: Відкриття фестивалю. На сцені - Adina Vărgatu і Dumitru Budrala, відповідно продюсер і директор Astra Film Festival.

 

Текст і фото: Дар’я Бассель

 


21 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 31 — 9 
травня
червня 2024
Режисерки DOCU/Україна: про активну згоду, жіночу оптику, вестернів і…
Конспект
11 липня 2024
Режисерки DOCU/Україна: про активну згоду, жіночу оптику, вестернів і те, як знайти фільм у купі сміття
Конспект
11 липня 2024
Архів війни. Словник
Новини
05 липня 2024
Архів війни. Словник
Новини
05 липня 2024
DOCU/СИНТЕЗ. Волонтерство, звукові архіви та солідарність
Інтерв'ю
04 липня 2024
DOCU/СИНТЕЗ. Волонтерство, звукові архіви та солідарність
Інтерв'ю
04 липня 2024
Дар’я Бассель: «Документальне кіно краще говорить з людьми про події,…
Інтерв'ю
03 липня 2024
Дар’я Бассель: «Документальне кіно краще говорить з людьми про події, які відбуваються тут і зараз»
Інтерв'ю
03 липня 2024
Вейн Джордаш: «Якщо ми втратимо Україну, наші діти житимуть у дуже не…
Інтерв'ю
02 липня 2024
Вейн Джордаш: «Якщо ми втратимо Україну, наші діти житимуть у дуже небезпечному світі»
Інтерв'ю
02 липня 2024
Макс Буткевич. Боремося і чекаємо
Новини
01 липня 2024
Макс Буткевич. Боремося і чекаємо
Новини
01 липня 2024
Повернути фокус уваги: як пройшла світова прем’єра фільму «Свідки. По…
Культурна дипломатія
25 червня 2024
Повернути фокус уваги: як пройшла світова прем’єра фільму «Свідки. Полон вбиває» на кінофестивалі Sheffield DocFest
Культурна дипломатія
25 червня 2024
Крізь крихке до міцного: яким був 21 Docudays UA
Новини
18 червня 2024
Крізь крихке до міцного: яким був 21 Docudays UA
Новини
18 червня 2024