Регламент

Преамбула                                        

21 Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, (далі — Фестиваль), у 2024 році відбудеться в Києві з 31 травня по 9 червня. У зв’язку з повномасштабним вторгненням рф в Україну традиційні дати Фестивалю тимчасово перенесені. Фестиваль — не політичний і не комерційний. Після завершення Фестивалю Docudays UA презентує найкращі фільми в регіонах України в межах Мандрівного фестивалю. Покази триватимуть від жовтня до грудня (включно).

Мета Фестивалю

Сприяти дотриманню й захисту прав людини та основоположних свобод, утверджувати розуміння людської гідності як найвищої цінності, підвищувати рівень громадянської активності в Україні, сприяти розвитку документального кіно.

Бачення

Творимо суспільство вільних людей.

Місія Фестивалю

Ми створюємо можливості для кожної людини в Україні дивитися талановите та актуальне документальне кіно з усього світу на тему прав людини. Формуємо активну громадянську позицію та повагу до людської гідності. Підтримуємо розвиток української кіноіндустрії.

Організатори

 • Громадська організація «Докудейз».

 • Українська Гельсінська спілка з прав людини.

 • Благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я».

 • Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв.

Програму Фестивалю, склад гостей, журі, теми семінарів, майстер-класів тощо формує команда Фестивалю під керівництвом Виконавчого директора ГО «Докудейз».

Критерії для участі

 • У конкурсних програмах можуть брати участь неігрові фільми будь-якого жанру та хронометражу, створені не раніше ніж 2022 року.

 • До участі в міжнародних конкурсних програмах приймаються лише фільми, які до цього не були показані в конкурсних програмах інших українських фестивалів, на українському телебаченні, в українському кінопрокаті, а також в інтернеті.

 • До участі в позаконкурсних програмах допускаються неігрові фільми будь-якої жанрової спрямованості та хронометражу без обмежень року виробництва. Теми позаконкурсних програм щороку визначає команда Фестивалю. Фільми для позаконкурсних програм Фестивалю добираються відповідно до визначених тем, затверджує стрічки Відбіркова рада.

 • Вимоги прем'єрності Docudays UA — українська прем'єра. Винятки можливі для позаконкурсних програм.

 • У конкурсну програму фільм може бути поданий лише один раз. Якщо він буде поданий наступного року повторно, Відбіркова рада має право не розглядати заявку на участь фільму в конкурсній програмі.

 • До участі у Фестивалі не допускаються фільми, які створені на замовлення, є звітом про діяльність організацій або реалізацію певних проєктів, мають яскраво виражений пропагандистський характер, створені для лобіювання політичних чи комерційних інтересів, а також фільми-інструкції та навчальні фільми.

 • Усі надіслані онлайн-лінки зберігаються в архіві Фестивалю (у базі онлайн-платформи FilmFreeway).

 • Якщо фільм обрано до програми Фестивалю, то Фестиваль має право використовувати епізоди із фільму, загальною тривалістю не більше ніж 3 хвилини, для його популяризації. 

 • Фестиваль має право розміщувати всі фільми, які увійшли до його кінопрограми, в онлайн-бібліотеці. Ресурс адмініструється ГО «Докудейз» та працює з першого дня Фестивалю й упродовж трьох місяців після його закінчення. Мета онлайн-бібліотеки — надати онлайн-доступ лише акредитованим учасникам/-цям і гостям до фестивальної кінопрограми протягом фестивального тижня. Відповідно до цього акредитовані на Фестиваль особи отримують тримісячний доступ для перегляду фестивальних фільмів онлайн (починаючи з дня відкриття Фестивалю). Доступ є індивідуальним і не підлягає передачі третім особам. Жоден із фільмів онлайн-бібліотеки не може бути скопійований, оприлюднений в інших місцях, завантажений, розміщений, переданий, показаний чи доступний для будь-яких третіх осіб.

Програма

Конкурсна програма

Фільми креативної документалістики, в яких етичні та правові проблеми розкриваються за допомогою виразних художніх засобів. Конкурсна програма складається з трьох секцій:

 • DOCU/СВІТ — міжнародний конкурс з повнометражних і середньометражних документальних стрічок, тривалість яких перевищує 30 хвилин.

 • DOCU/КОРОТКО — міжнародний конкурс короткометражних документальних стрічок, тривалість яких не перевищує 30 хвилин.

 • DOCU/УКРАЇНА — національний конкурс. Тут представлені документальні стрічки різної тривалості, створені в Україні або в копродукції з Україною. Також допускається участь стрічок, створених українськими режисер(к)ами та компаніями-виробниками з інших країн.

Також Фестиваль вручає спеціальний приз переможцю з-поміж фільмів, номінованих на нагороду RIGHTS NOW!

RIGHTS NOW! — це нагорода для креативного документального кіно, що досліджує та аналізує сучасний світ і робить значний внесок у дискусію про людську гідність, свободу та рівність. На неї номінуються до десяти фільмів з усіх кінопрограм Фестивалю.

Позаконкурсна програма

Щороку Фестиваль обирає головну тему, різні аспекти якої представлені в позаконкурсних програмах. Також Фестиваль пропонує й традиційні добірки: DOCU/ХІТИ (призери міжнародних кінофестивалів), DOCU/АРТ (стрічки, що фокусуються на мистецтві, митцях та мисткинях і осмисленні кіно як медіуму), DOCU/ЮНІСТЬ (добірка для дітей і підлітків) та ретроспективи знаних режисерів/-ок.

Міждисциплінарна мистецька програма DOCU/СИНТЕЗ

У 2021 році Фестиваль започаткував міждисциплінарну програму DOCU/СИНТЕЗ, яка створює простір для критичної рефлексії та для діалогу документального кіно, сучасного мистецтва, науки й технологій. Досліджує медіум кіно на перетині різних напрямів. 

Програма складається з виставки (виставок, добірок, показів) та / або мистецьких робіт, а також тематичних дискусій, модерованих розмов з учасниками/цями. У програмі беруть участь як готові мистецькі проєкти,  відібрані куратор(к)ами, так і  роботи / виставки, створені в межах міждисциплінарної мистецької програми на основну фестивальну тему та за оригінальною кураторською концепцією.

Індустрійна платформа DOCU/ПРО

Щорічно в межах програми Фестивалю відбувається індустрійна платформа DOCU/ПРО. Платформа створена задля розвитку української кіноіндустрії, налагодження зв’язків з іноземними експерт(к)ами зі світу документалістики та створення українських кінопроєктів. Зокрема, це програми тренінгів та пітчинги для режисерів і режисерок. А також майстер-класи й дискусії для всіх, хто цікавиться документальним кіно.

Основні події DOCU/ПРО:

Ukrainian Doc Preview — презентація актуальних українських фільмів на стадії чорнового монтажу або постпродакшну перед групою відбірників фестивалів і представників міжнародних сейлз-компаній та фондів. Автор(к)и кожного проєкту показують 15 хвилин з чорнового монтажу й відповідають на запитання аудиторії. Учасників та учасниць Ukrainian Doc Preview обирає команда Фестивалю через відкритий конкурс.

Meet Professionals — можливість записатися на індивідуальні зустрічі з міжнародними експерт(к)ами, які працюють у кіноіндустрії, і скористатися перевагами нетворкінгу або професійними порадами. Записатися на індивідуальні зустрічі можуть усі охочі, якіотримали індустрійну акредитацію на Фестивалі.

У межах DOCU/ПРО Фестиваль співпрацює з українськими та міжнародними організаціями та інституціями, метою яких є розвиток українського та світового документального кіно, промоція української культури та розвиток української кіноіндустрії через інтегрування її у світовий контекст.

Журі*

 • Журі RIGHTS NOW! (правозахисне журі, 3 особи) присуджує спеціальну нагороду переможцю з-поміж номінованих фільмів.

 • Журі конкурсу DOCU/СВІТ (3 особи).

 • Журі конкурсу DOCU/УКРАЇНА (3 особи).

 • Журі конкурсу DOCU/КОРОТКО (3 особи).

 • Студентське журі.

До участі в журі команда Фестивалю запрошує відомих українських та іноземних кінематографістів/-ок і правозахисників/-ниць. До студентського журі команда Фестивалю запрошує молодих людей з активною громадянською позицією, які цікавляться документальним кіно.

Нагороди*

 • Спеціальний приз від журі RIGHTS NOW! — 35 000 грн.

 • Приз журі конкурсу DOCU/СВІТ — 35 000 грн.

 • Приз журі конкурсу DOCU/УКРАЇНА — 35 000 грн.

 • Приз журі конкурсу DOCU/КОРОТКО — 35 000 грн. 

 • Премія імені Андрія Матросова, заснована організатор(к)ами Docudays UA на честь Андрія Матросова, продюсера Фестивалю, який загинув у автокатастрофі 16 лютого 2010 року —  35 000 грн.

 • Приз студентського журі —  35 000 грн.

Нагороди у всіх програмах та номінаціях вручають режисерові/-ці стрічки.
Додатково в кожній із цих номінацій журі може нагородити спеціальними відзнаками не більше ніж два фільми.

За підсумками анкетного опитування глядачів/-ок визначається Приз глядацьких симпатій — 35 000 грн. 

Організації та приватні особи можуть вручати свої спеціальні призи за рекомендацією Виконавчої дирекції та рішенням Виконавчого директора ГО «Докудейз».

Заявки та відбір

Фільми для участі в конкурсних програмах Фестивалю добирає Відбіркова рада.

До складу Відбіркової ради входять фахівці та фахівчині в галузі документального кіно та захисту прав людини. 

Прийом заявок на участь у 21-му Docudays UA розпочинається 1 серпня 2023 року.

Фінальний дедлайн прийому фільмів для програми 21-го Docudays UA — 22 грудня 2023 року. 


Прийом та розгляд заявок на участь у конкурсних програмах фестивалю є платним.  Оплата повинна бути здійснена онлайн під час подання фільму через сервіс FilmFreeWay. Оплата за подання фільмів не підлягає відшкодуванню. Під час заповнення заявки аплікант/-ка можуть обрати кілька номінацій/конкурсів, на які хоче подати свій фільм.

 

Дедлайни подання та оплата

ДАТА

ДЕДЛАЙН

КОРОТКИЙ МЕТР

ПОВНИЙ МЕТР

ФІЛЬМИ, ВИРОБЛЕНІ В УКРАЇНІ

АБО В КОПРОДУКЦІЇ З УКРАЇНОЮ*

СТУДЕНТСЬКІ ФІЛЬМИ

01.08.2023 – 30.09.2023

Ранній дедлайн

10 USD

15 USD

безкоштовно

50% знижка  залежно від обраної конкурсної секції

01.10.2023 – 22.11.2023

Звичайний дедлайн

15 USD

25 USD

безкоштовно

50% знижка  залежно від обраної конкурсної секції

23.11.2023 – 22.12.2023

Фінальний дедлайн

20 USD

30 USD

безкоштовно

50% знижка  залежно від обраної конкурсної секції


* У деяких випадках ви можете подати фільм безкоштовно або зі знижкою 50%. Від сплати за подання звільняються такі фільми: проєкти національного виробництва або створені українськими режисер(к)ами спільно з іноземними компаніями-виробинками; а також проєкти з  таких країн: Афганістан, Албанія, Алжир, Ангола, Ангілья, Антигуа, Вірменія, Аруба, Азербайджан, Багамські Острови, Бангладеш, Беліз, Бенін, Бутан, Болівія, Ботсвана, Буркіна-Фасо, Бірма (М'янма), Бурунді, Камбоджа, Камерун, Кабо-Верде, Центральноафориканська Республіка, Чад, Коморські Острови, Конго, Демократична Республіка Конго, Острови Кука, Куба, Джибуті, Єгипет, Ель-Сальвадор, Екваторіальна Гвінея, Ефіопія, Фіджі, Габон, Гамбія, Гана, Гренада, Гватемала, Гвінея, Гвінея-Бісау, Гаяна, Гаїті, Гондурас, Індонезія, Ірак, Ямайка, Казахстан, Кенія, Кірибаті, Північна Корея, Киргизстан, Ліван, Лесото, Ліберія, Лівія, Мадагаскар, Малаві, Малайзія, Мальдіви, Малі, Маршаллові Острови, Мавританія, Маврикій, Мікронезія, Монголія, Марокко, Мозамбік, М'янма (Бірма), Намібія, Науру, Непал, Нікарагуа, Нігер, Нігерія, Ніуе, Пакистан, Палау, Палестина, Папуа Нова Гвінея, Філіппіни, Руанда, Сан-Томе і Принсіпі, Сенегал, Сейшельські Острови, Сьєрра-Леоне, Сомалі, Шрі-Ланка, Судан, Південний Судан, Сурінам, Свазіленд, Сирія, Таджикістан, Танзанія, Того, Тонга, Тринідад і Тобаго, Туніс, Туркменістан, Тувалу, Уганда, Узбекистан, Вануату, Венесуела, В'єтнам, Ємен, Замбія, Зімбабве.

Через повномасштабне вторгнення росії в Україну,  розпочате 24 лютого 2022 року, ми не приймаємо до розгляду фільми виробництва країни-агресора та її громадян, а також країн, які безпосередньо підтримують терористичні дії росії, сприяють та/або постачають зброю країні-агресорці. Не приймаються до розгляду фільми з росії, Білорусі, Ірану.

Умови подання фільму

 • Подати фільм можна лише за допомогою сервісу FilmFreeway. Відбіркова рада розгляне заявку лише за умови заповнення її онлайн.

 • В аплікаційній формі ви можете завантажити фільм безпосередньо до анкети або надати закрите онлайн-посилання у Vimeo / Youtube. Посилання на скачування фільмів у файлообмінниках (Wetransfer, Megaupload та ін.) Відбіркова рада не розглядатиме. Будь ласка, перевірте, що ваш лінк працює до кінця травня 2024 року. 

 • Подання заявки означає, що ви погоджуєтеся з Регламентом Фестивалю та лишаєте за Фестивалем право на використання наданих вами матеріалів у некомерційних цілях.


Не пізніше ніж 15-го квітня 2024 року всі учасники та учасниці отримають електронний лист на пошту про результати відбору.

Пересилання, страхування та повернення фільмів

Витрати з пересилання фільмів на Фестиваль бере на себе заявник/-ця. Для максимального скорочення поштових витрат (зокрема, митних зборів) просимо вказувати символічну вартість носіїв (наприклад, 1 USD). Страхування копій фільмів на DCP, а також на кіноплівці 16 мм і 35 мм бере на себе ГО «Докудейз». Копії фільмів на жорстких дисках, DCP, а також кіноплівці 16 мм і 35 мм повертаються коштом ГО «Докудейз» упродовж 30 днів від дня закінчення Фестивалю за адресою, вказаною в анкеті учасника. Якщо фільм пересилається поштою, потрібно зробити позначку: «Тільки для культурних цілей. Не має комерційної вартості».

Про можливі зміни зворотної адреси необхідно повідомити Програмний департамент до початку Фестивалю за електронною адресою [email protected].

Покази

Кількість показів одного фільму визначається Програмним департаментом та правовласниками/-цями. Фільми демонструються мовою оригіналу з українськими та англійськими субтитрами. Витрати на переклад українською — коштом ГО «Докудейз». Витрати на створення англійських субтитрів до фільмів, країною виробництва яких є Україна, покладаються на продюсерів/-ок та / або правовласників/-ниць. Також правовласники/-ці російськомовних фільмів повинні надати створену їхнім коштом копію з українськими та англійськими субтитрами. ГО «Докудейз» та організатори Фестивалюзабезпечують акредитованим учасникам/-цям і гостям Фестивалю доступ до відеотеки (та онлайн-відеотеки), де зберігаються всі фільми-учасники Фестивалю. Демонстрація фільмів обговорюється безпосередньо з автор(к)ами та власниками/-цями прав на стрічки.

Запрошення та участь*

Режисер(к)и, сценарист(к)и, продюсер(к)и фільмів, відібраних до конкурсної й позаконкурсної програм, запрошуються як учасники/-ці Фестивалю. ГО «Докудейз» оплачує проживання в готелі, компенсує вартість проїзду. Добові не виплачуються. 

Просування та реклама

Організатор(к)и Фестивалю можуть підготувати й надати телевізійним каналам спеціальний уривок з фільму тривалістю не більше ніж три хвилини (на основі надісланої проєкційної копії). Організатор(к)и також можуть використовувати фрагменти фільмів до однієї хвилини для створення оголошення про Фестиваль, призначеного для ЗМІ та для демонстрації перед кінопоказами. Фестиваль має право використовувати епізоди з фільму загальною тривалістю не довше ніж 3 хвилини, для його популяризації. Організатори передбачають безкоштовне розміщення реклами та інформації про фільми, що беруть участь у програмі Фестивалю, і про організації, які є партнерами Фестивалю.

Доступ для преси

Організатор(к)и просять надсилати копії фільмів з водяним знаком для створення спеціальної відеотеки для представників та представниць медіа з метою якісної промоції фестивальних подій та фільмів.

Мандрівний Фестиваль

Після закінчення Фестивалю в Києві організатор(к)и проводять у регіонах України Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Покази тривають впродовж жовтня-грудня й відбуваються в кінотеатрах, будинках культури, вищих навчальних закладах, школах, молодіжних клубах, книгарнях, бібліотеках, а також у колоніях і СІЗО України та навчальних закладах для майбутніх працівників пенітенціарної системи тощо. Покази фестивальних фільмів у регіонах підсилені дискусіями про права людини за участю експертів/-ок.

Мандрівний Фестиваль не передбачає отримання доходу від його проведення, проте для зменшення витрат на оренду кінозалів організатори мають право надати дозвіл власникам кінозалів на продаж вхідних квитків — за умови, що ціна квитків не перевищує вартості компенсації витрат на технічне забезпечення показів. При цьому організатори не мають права на отримання ренти від продажу вхідних квитків. Якщо учасник або учасниця Фестивалю погоджується на участь фільму в Мандрівному міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA, в анкеті учасника/-ці необхідно зробити відповідну позначку.

Архів

За попередньої згоди правовласника/-ниці, фільми можуть бути використані організатор(к)ами (громадською організацією «Докудейз», Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров’я» та Центром сучасних інформаційних технологій і візуальних мистецтв) для роботи, пов’язаної з реалізацією цілей та завдань їхніх організацій, з винятково просвітницькою, а не комерційною метою.

Інше

Випадки, не передбачені цим Регламентом, розглядає безпосередньо Виконавчий директор ГО «Докудейз» та Виконавча дирекція (дорадчий орган) згідно з правилами проведення міжнародних фестивалів. Заповнена та підписана анкета, надіслана до Відбіркової ради, є підтвердженням того, що автор/-ка погоджується з умовами, викладеними в цьому Регламенті.

В умовах запровадженого Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами), «Порядку здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан»,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2020 р. № 573, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та інших нормативно-правових актів, прийнятих органами державної влади у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також з метою запобігання виникнення або усунення загрози життю і безпеці осіб, інтересам суспільства або держави, забезпечення громадського порядку, організатор(к)и залишають за собою право вносити зміни до цього Регламенту з подальшим повідомленням всіх зацікавлених осіб, шляхом розміщення нововведень на  www.docudays.ua, а також внесення змін, що стосуються, зокрема, проте не винятково:

 — конкурсної та позаконкурсної програми, зокрема виключення окремих секцій конкурсної програми. При цьому у разі виключення окремих секцій конкурсної / позаконкурсної програми організатор(к)и не здійснюють показ анонсованих фільмів, разом із тими, заявки яких були схвалені;

— основних подій DOCU/ПРО, зокрема їх виключення повністю чи частково;

— перенесення термінів.

Офіційний вебсайт Фестивалю: www.docudays.ua 

21 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ

31 ТРАВНЯ – 9 ЧЕРВНЯ 2024

 
21 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 31 — 9 
травня
червня 2024