Араш Ріахі: «Усі хочуть швидких рішень, яких бути не може»

26 березня 2014

25 березня в рамках програми DOCU/СПРОТИВ відбувся показ фільму «Щоденне повстання» і обговорення за участі режисера Араша Ріахі. Пропонуємо тезовий виклад обговорення і нагадуємо, що програма DOCU/СПРОТИВ завершується 27 березня фільмом Віктора Коссаковського «Демонстрація» (17:15, Синя зала Будинку кіно).

 

Про особистий досвід після тривалих зйомок і спілкування з активістами.

 

«Протестувальники мають дивовижну енергію для того, аби щось змінити. Коли зустрічаються такі люди, навіть якщо доводиться бути поруч лише декілька хвилин, хочеться, щоб вони стали твоїми друзями назавжди».

 

Зараз режисер і живе цією енергією, він захоплюється і пишається українцями. Одразу після обговорення збирався на Майдан дещо познімати для проекту, який документує факти незбройного протесту.

 

Звідки у людей береться терпіння для тривалих акцій протесту, які, здається, не приносять результату?

 

«Відповідь проста: кожен має себе запитувати, хотів би він жити на повну або бути пригніченим і постійно боятися. Вибір тут очевидний».

 

Як вимірюється ефективність рухів спротиву?

 

Результатами емпіричного дослідження, в межах якого аналізувалося приблизно 330 найбільших конфліктів з початку ХХ ст. і до 2006 року, було фактично доведено, що при ненасильницьких діях спротив результативний у половині випадках, а при збройних – лише у чверті. Разом із тим, за останні 30 років немає доказів, щоб насильницький спосіб зміни влади не призвів до нової диктатури.

 

Про «Окупуй Волл-Стріт».

 

Проблема більшості – усі хочуть швидких рішень, яких бути не може. «Окупуй» прагнуть змінити систему в серці капіталізму. Лише за два роки системних і важливих змін досягти неможливо. Рух робить надзвичайно багато речей, які не відображаються в медіа. Робота потужно продовжується, хоча є ніби невидимою. Як приклад, якщо люди підуть зараз з Майдану – це не кінець, серйозна робота над змінами лише починається. 

 

Про FEMEN.

 

Не дивлячись на те, що в русі беруть участь лише 20-30 дівчат, їх світовий ефект величезний. Ними пропонується новий сенс жіночого тіла – інструмент для протесту. Діяльність FEMEN підіймає дискусію, яка фактично викриває подвійні стандарти французького суспільства (акція в Нотр-Дамі) – з активістками у Франції хотіли судитися, коли водночас засуджували дії в Росії щодо Pussy Riot. 

 

Нечесно критикувати людей, які ризикують своїм життям, лише якщо тобі не подобаються їхні методи, скоріше за все вони боряться за те, чого всі ми хочемо. Просто є різні форми боротьби: хтось щось робить у парламенті, а хтось – на вулицях.  

 

Сюрприз від режисера.

 

Наприкінці обговорення Араш Ріахі зробив дзвінок одній з героїнь фільму, активістці FEMEN Інні Шевченко. Вітала глядачів, розповідала про бажання повернутися до України, хоча поки не знає, чи безпечно це для неї. Вона повідомила, що, можливо, повернеться у сорочці та спідниці, але вже до парламенту. 

 

Підготувала Даша Похилко

19 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
25 – 
березня
3
квітня 2022
Усе, що потрібно знати, аби подати заявку на стипендію FILMBOOST
Новини
26 липня 2022
Усе, що потрібно знати, аби подати заявку на стипендію FILMBOOST
Новини
26 липня 2022
Зустрічайте журі стипендійної програми FILMBOOST
Новини
22 липня 2022
Зустрічайте журі стипендійної програми FILMBOOST
Новини
22 липня 2022
Правозахисник Максим Буткевич потрапив у полон до росіян
Новини
12 липня 2022
Правозахисник Максим Буткевич потрапив у полон до росіян
Закликаємо українську та міжнародну культурні спільноти вимагати визволення Максима, а також поширювати інформацію про його становище
Новини
12 липня 2022
Docudays UA спільно з Deutsche Filmakademie e.V. оголошують прийом за…
Новини
06 липня 2022
Docudays UA спільно з Deutsche Filmakademie e.V. оголошують прийом заявок на стипендійну програму FILMBOOST
Новини
06 липня 2022
Як пройшли індустрійні події Sheffield DocFest?
DOCU/ПРО
06 липня 2022
Як пройшли індустрійні події Sheffield DocFest?
DOCU/ПРО
06 липня 2022
«Пароль: паляниця»: як відбулися покази українських фільмів у Великій…
Новини
30 червня 2022
«Пароль: паляниця»: як відбулися покази українських фільмів у Великій Британії
Новини
30 червня 2022
«Якщо ми зараз дивимося на себе новими очима, то це і є вирішальний е…
Інтерв'ю
27 червня 2022
«Якщо ми зараз дивимося на себе новими очима, то це і є вирішальний етап трансформації, що почалась в розірваному досвіді наших батьків»
Українські учасниці/-ки індустрійних подій Sheffield DocFest розповідають про проєкти та роботу над ними під час війни.
Інтерв'ю
27 червня 2022
«Час — привілей мирного життя». Українські учасниці індустрійних поді…
Інтерв'ю
24 червня 2022
«Час — привілей мирного життя». Українські учасниці індустрійних подій Sheffield DocFest розповідають про роботу над проєктами під час війни
Інтерв'ю
24 червня 2022