Pussy проти Путіна. Реальність протестного руху в Росії

27 березня 2014

У рамках DОСU/АРТ в Кінопанорамі було представлено фільм режисерської команди Gogol’s Wives «Pussy проти Путіна».

 

«Росія, вставай. Путина в тюрму», такими були перші слова, які пролунали після показу стрічки. Головними героями фільму є анархо-феміністський гурт Pussy Riot, дві учасниці якого були засуджені на два роки за «хуліганство». Зрештою, команду, яка займалася створенням фільму, також можна назвати героями. За словами одного з режисерів, який зустрівся із глядачами після показу, його та інших членів команди після кожної акції арештовували разом з дівчатами.

 

Режисери принципово відмовилися від усіх елементів телевізійного документального кіно (на кшталт інтерв’ю), бо прагнули досягнути ефекту проникнення в усі акції. І разом з тим, у фільмі немає жодного кадру, знятого прихованою камерою. Зважаючи на специфіку фільму, це є дивиною. Як сказав режисер, під час зйомок просто «намагаєшся створити враження двірника з лопатою» і не привиртати увагу. Але вони вміли ховати відзнятий матеріал, аби поліція його не конфісковувала, тому зараз і є можливість побачити цю стрічку. Проте, така можливість є не скрізь. Скажімо, в Росії показ фільму був закритий, у колі друзів. Зробити відкриту презентацію фільму нереально, оскільки кліпи Pussy Riot визнано екстремістськими і їх поширення загрожує до п’яти років позбавлення волі.

 

Судова система Російської федерації не надто далеко відійшла від норм Радянського Союзу. Дівчат було засуджено за статею 213, яка з’явилася ще в СРСР і мала політичне підґрунтя, тобто давалася ні за що. Зрештою, нічого не змінилося.

 

Режисер розповів, що учасниці гурту продовжують займатися арт-діяльністю, хоча і частіше нині зосереджуються на правозасній роботі. Наприклад, нащодавно взяли участь в акції Pussy Riot на Олімпійських іграх у Сочі. На жаль, проведення подібних акцій, про які йшла мова у фільмі, зараз є неможливим: на активістів постійно нападають «тітушки» (виявляється, зараз і в Росії це стало звичним явищем), а в Сочі на дівчат здійснили напад місцеві «козаки» з нагайками.

 

Pussy Riot, хоч і зазнають постійних репресій з боку путінської влади, продовжують займатися творчою і правозахисною діяльністю і надихати людей на нові творчі проекти. Незважаючи на регулярне відкриття кримінальних справ проти активістів, протестний рух у Росії набуває нових креативних форм, укріплюється, знаходить послідовників і працює на повалення путінського режиму.

 

Підготувала Альона Вишницька

19 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
25 – 
березня
3
квітня 2022
Усе, що потрібно знати, аби подати заявку на стипендію FILMBOOST
Новини
26 липня 2022
Усе, що потрібно знати, аби подати заявку на стипендію FILMBOOST
Новини
26 липня 2022
Зустрічайте журі стипендійної програми FILMBOOST
Новини
22 липня 2022
Зустрічайте журі стипендійної програми FILMBOOST
Новини
22 липня 2022
Правозахисник Максим Буткевич потрапив у полон до росіян
Новини
12 липня 2022
Правозахисник Максим Буткевич потрапив у полон до росіян
Закликаємо українську та міжнародну культурні спільноти вимагати визволення Максима, а також поширювати інформацію про його становище
Новини
12 липня 2022
Docudays UA спільно з Deutsche Filmakademie e.V. оголошують прийом за…
Новини
06 липня 2022
Docudays UA спільно з Deutsche Filmakademie e.V. оголошують прийом заявок на стипендійну програму FILMBOOST
Новини
06 липня 2022
Як пройшли індустрійні події Sheffield DocFest?
DOCU/ПРО
06 липня 2022
Як пройшли індустрійні події Sheffield DocFest?
DOCU/ПРО
06 липня 2022
«Пароль: паляниця»: як відбулися покази українських фільмів у Великій…
Новини
30 червня 2022
«Пароль: паляниця»: як відбулися покази українських фільмів у Великій Британії
Новини
30 червня 2022
«Якщо ми зараз дивимося на себе новими очима, то це і є вирішальний е…
Інтерв'ю
27 червня 2022
«Якщо ми зараз дивимося на себе новими очима, то це і є вирішальний етап трансформації, що почалась в розірваному досвіді наших батьків»
Українські учасниці/-ки індустрійних подій Sheffield DocFest розповідають про проєкти та роботу над ними під час війни.
Інтерв'ю
27 червня 2022
«Час — привілей мирного життя». Українські учасниці індустрійних поді…
Інтерв'ю
24 червня 2022
«Час — привілей мирного життя». Українські учасниці індустрійних подій Sheffield DocFest розповідають про роботу над проєктами під час війни
Інтерв'ю
24 червня 2022