«Путін – не диктатор. Він зробив Олімпіаду для «розпилу»

25 березня 2014

Після закінчення стрічки «Путінські ігри», показ якої відбувся в рамках фестивальної програми ІДЕОРУПЦІЯ, оплески довго не вщухали, зала продовжувала аплодувати навіть тоді, коли режисер Алєксандр Ґєнтєлєв піднявся на сцену. Він подякував глядачам і зізнався, що так тепло фільм ще ніде не приймали: «Такого доброго глядача, який би так реагував на всі жарти іще не було».

 

У фільмі є багато неприхованої іронії, режисер розповів, що спершу планував зробити свою стрічку фарсовою, проте в ході роботи змінив концепцію. У цій історії про найдорожчу Олімпіаду всіх часів йдеться зокрема й про примусове переселення мешканців Сочі  та «відтискання» місцевого бізнесу. В результаті намагань Путіна створити гірськолижний курорт у найтеплішому регіоні Росії «відмито» астрономічні суми, знищено заповідні території, багато місцевих жителів  лишилося без даху над головою.

 

Глядачі запитували, чи цікавився режисер долею своїх героїв вже після зйомок, і чи були репресії щодо людей, які давали інтерв’ю. Алєксандр Ґєнтєлєв розповів, що справді, деяким героям погрожували, один з підприємців, бізнес якого націоналізували, навіть був змушений переїхати до Лондона, аби уникнути переслідувань. «Мені не відомо, щоб хтось вигідно продав свою землю. Майже ніхто не отримав гідної компенсації, але якщо й отримали – то  замість своїх будинків у Сочі люди тепер мають житла за містом і фактично на болоті» – зауважив він.

 

На запитання про те, як він ставиться до порівнянь цьогорічної Зимової Олімпіади з Берлінською Олімпіадою 1938 року, Алєксандр Ґєнтєлєв відповів, що «Путін – не диктатор. Путін це зробив не для іміджу країни, а для «розпилу» – дуже багато людей заробили на цьому дуже великі гроші».

 

Також глядачі запитували, чи може Росія позбавитися від корупції, що просочила усю державну машину. Алєксандр Ґєнтєлєв відповів дуже коротко: «Я думаю, ми не позбавимось від корупції, вона тотальна». Проте продюсерка стрічки Сімона Бауманн припустила, що надія є, і ця надія – в Україні. «Я знаю, що молоде покоління тут втомилося від корупції, і що ви здатні побудувати свою національну державу і громадянське суспільство. Я дуже вірю у вас, вірю, що ви це зробите» – сказала вона. Пані Бауманн висловила надію, що прогресивні зміни в Україні врешті решт спричиняться до зміни ситуації в російському суспільстві.

 

Дар’я Каленюк, керівниця центру проти корупції заявила, що її організація з огляду на події в Криму планує повторити успішний досвід сторінки yanukovich.info, створивши сайт putin.info. «Щоб нам жити нормально треба допомогти росіянам подолати корупцію в Росії» – наголосила вона. На питання про те, чи є шанс повернути викрадені українськими чиновниками гроші Дар’я відповіла, що це можливо, але судова тяганина може забрати багато років. «Після заморозки рахунків потрібні дуже активні професійні дії українських правоохоронних органів, які в співпраці із західними колегами мають довести нечисте походження цих грошей у суді. Лише в разі виконання такої процедури гроші з рахунків можуть бути конфісковані» – зазначила вона.

 

Одне з останніх запитань до режисера звучало так: «Чи вам було страшно, після зйомок цього фільму?». «Я відповім чесно: я весь час боюся. Я несу відповідальність за всю команду. Ви розумієте – не дай Боже, щось станеться – я почуватимусь покидьком. Я роблю все можливе, щоб дійти до кінця» – зізнався режисер.

 

Неодноразово з зали звучали побажання-пропозиції влаштувати перегляд «Путінських ігор» в Криму чи на Сході України, або викласти фільм у вільний доступ. Продюсерка Сімона Бауманн пообіцяла, що незабаром фільм вийде на DVD і зауважила, що  їхня команда не проти надати стрічку для трансляції по телебаченню: «Ми шукаємо дистриб’ютора, нам важливо, щоб люди могли бачити цю картину».

 

Підготувала Катерина Капра

19 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
25 – 
березня
3
квітня 2022
Усе, що потрібно знати, аби подати заявку на стипендію FILMBOOST
Новини
26 липня 2022
Усе, що потрібно знати, аби подати заявку на стипендію FILMBOOST
Новини
26 липня 2022
Зустрічайте журі стипендійної програми FILMBOOST
Новини
22 липня 2022
Зустрічайте журі стипендійної програми FILMBOOST
Новини
22 липня 2022
Правозахисник Максим Буткевич потрапив у полон до росіян
Новини
12 липня 2022
Правозахисник Максим Буткевич потрапив у полон до росіян
Закликаємо українську та міжнародну культурні спільноти вимагати визволення Максима, а також поширювати інформацію про його становище
Новини
12 липня 2022
Docudays UA спільно з Deutsche Filmakademie e.V. оголошують прийом за…
Новини
06 липня 2022
Docudays UA спільно з Deutsche Filmakademie e.V. оголошують прийом заявок на стипендійну програму FILMBOOST
Новини
06 липня 2022
Як пройшли індустрійні події Sheffield DocFest?
DOCU/ПРО
06 липня 2022
Як пройшли індустрійні події Sheffield DocFest?
DOCU/ПРО
06 липня 2022
«Пароль: паляниця»: як відбулися покази українських фільмів у Великій…
Новини
30 червня 2022
«Пароль: паляниця»: як відбулися покази українських фільмів у Великій Британії
Новини
30 червня 2022
«Якщо ми зараз дивимося на себе новими очима, то це і є вирішальний е…
Інтерв'ю
27 червня 2022
«Якщо ми зараз дивимося на себе новими очима, то це і є вирішальний етап трансформації, що почалась в розірваному досвіді наших батьків»
Українські учасниці/-ки індустрійних подій Sheffield DocFest розповідають про проєкти та роботу над ними під час війни.
Інтерв'ю
27 червня 2022
«Час — привілей мирного життя». Українські учасниці індустрійних поді…
Інтерв'ю
24 червня 2022
«Час — привілей мирного життя». Українські учасниці індустрійних подій Sheffield DocFest розповідають про роботу над проєктами під час війни
Інтерв'ю
24 червня 2022