Огляд програми

5 дієслів програми DOCU/YOUNG

22 березня 2021

Зростати у Франції та зростати у Мексиці — де між цими досвідами поставити спільний знаменник? Цьогорічна програма DOCU/YOUNG дає відповідь на це запитання та проводить тонкі місточки між героями фільмів «Речі, на які ми не наважуємося» та «Аксель у країні уявних хвороб».

 


Спільними для героїв картин стають п’ять дій, виражених дієсловами. Вони дивним чином поєднують такі різні світи: мачистський, сповнений небезпек світ підлітка, де свобода вираження існує лише у дозволених кордонах, та казковий, ігровий досвід хлопчика, що надягає на себе уявні обладунки лицаря та цілком реальну маску Бетмена, щоб стати героєм, який бореться не лише з хворобою, а й із сумнівними діагнозами лікарів.

 

Модель п’яти дієслів, як і будь-яка спрощена модель, не претендує на всеосяжність (зрештою, мова іде про фільми, і їх треба дивитися, щоб скласти власне враження).

 

Перше дієслово, яке варто відзначити — говорити. Говорити з дітьми про хвороби та будь-які інші складні речі так, як це роблять батьки маленького Акселя. Говорити без знижок на вік та спроб знайти зрозумілу форму. Говорити так, щоб озвучувати найпотаємніше, але водночас і найважливіше. Говорити про себе та свої бажання так, як це робить Артуро, герой «Речі, на які ми не наважуємося».

 

Цьому продуктивному говорінню передує «шлях у тисячу лі», який починається не з маленького кроку, а з маленьких сумнівів. Батьки Акселя сумніваються, що хвороби хлопчика уявні чи вигадані, а Артуро має сумніви щодо прийняття його ідентичності не лише односельцями, а й власними батьками.

 

Сумніви — це той спусковий гачок, який дає героям можливість зрозуміти, чого вони прагнуть та що з ними відбуваються, а глядача запрошує довіритися як авторам, так і їхнім протагоністам. Тож якщо ви наважитеся на це — зазирніть у такі несхожі та одночасно подібні світи.

 

Переглянути фільми з програми можна буде в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE.
Чільне фото: кадр з фільму «Речі, на які ми не наважуємося».

Текст: програмер фестивалю Алекс Малишенко.


__________

18 Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Українського культурного фонду та Державного агентства України з питань кіно.

21 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 31 — 9 
травня
червня 2024