Правозахисні заходи

Таємні відео та фото зйомки з-за грат – чи можна їм довіряти?

 

Круглий стіл з такою назвою пройшов під час Docudays UA 26-го березня. Круглий стіл почався з перегляду фотографій та відеосюжетів, в яких зображені засуджені в тюремних камерах – зі слідами побиття, синцями, порізами.

 

Громадські активісти Олена Повідайчик та Ігор Гаркавенко привернули увагу учасників до жахливих випадків побиття в’язнів, жорстокого ставлення адміністрації установ до засуджених. На їх погляд, наявність фотосвідчень мало впливає на ситуацію – адміністрація та прокуратура запевняють частіше за все, що перевірили сигнали, але якихось порушень у зв’язку з фотосвідченнями не виявили.

 

Радник голови Державної пенітенціарної служби Ігор Андрушко розповів про складнощі роботи працівників в’язниць, про цікавість журналістів до скандальних питань та байдужість до багатьох позитивних речей, які відбуваються в системі. Про фото з-за грат сказав, що не варто їм довіряти без перевірок та з’ясування обставин, за яких отримані ті чи інші ушкодження.

 

Після перегляду фрагменту російського фільму «Фабрика пыток» з кадрами свавільного та брутального побиття особами в камуфляжі в’язнів, які не чинили будь-якого опору,  учасники «круглого столу» змогли поспілкуватися з автором фільму Олексієм Соколовим з Єкатеринбургу.

 

Представник Генпрокуратури Ігор Юшан почав з того, що всі зйомки незаконні. Закон не дозволяє це робити. Він запевнив, що Генпрокуратура перевіряє всі факти, щодо яких отримує звернення.

 

Проте по реакції багатьох учасників зустрічі відчувалося, що словам представників держструктур не дуже довіряють. Великою мірою тому, що життєвий досвід свідчить про інше – жорстоке поводження за ґратами існує, держслужбовці повинні розслідувати такі випадки, але як пересвідчитись, чи перевірка – справді сумлінна та ретельна?  Громадськість це зробити не може - не існує необхідних механізмів, отож громадськосі залишається тільки вірити у сумлінність перевірок самим відомством. Але саме такої довіри і бракує. Є чисельнні приклади поверхових перевірок прокуратурою. А багато добрих справ, які роблять працівники пенітенціарної служби, не відміняють випадків жорстокого поводження.

 

Часом емоційний накал дискусії зашкалював, але важливо, що вдалося почути точки зору різних сторін. Важкий та важливий діалог відбувся. І хоча сторони не в усіх питаннях знайшли порозуміння, усім було зрозуміло, що саме на шляху діалогу потрібно шукати шляхи вирішення болючої проблеми застосування тортур та протидії їм.

 

Олександр Букалов


 

Початок кампанії «Будяк року-2012»

 

28 березня 2012 року о 17.30 перед Червоною залою будинку кіно правозахисники з Української Гельсінської спілки з прав людини посадять будяки. Саме ці колючі рослини потім дістануться найбільшим порушникам прав людини в країні в рамках Антипремії «Будяк року».

 

Деталі про Антипремію тут: http://helsinki.org.ua/index.php?r=a1b14

 

Приходьте і зробіть свій прогноз – кому дістанеться «Золотий Будяк-2012»

 

 

Круглий стіл «Чи має шанс авторитаризм в Україні»

 

27 березня 2012 року о 14.00 у Блакитній вітальні Будинку кіно (м. Київ, вул. Саксаганського, 6) в рамках фестивалю документального кіно про права людини  Docudays UA  відбудеться круглий стіл на тему «Чи має шанс авторитаризм в Україні».

 

Україна скочується до авторитаризму, стверджують представники Міжнародної правозахисної організації  Freedom House та Гельсінської комісії США. Ознаками цього є зосередження значної маси владних повноважень навколо глави держави та використання державного примусу у різних сферах суспільного і політичного життя стосовно власних громадян.

 

Чи погоджуються з цим вітчизняні експерти? Що робити громадянському суспільству, аби убезпечити країну від запровадження антидемократичного режиму правління? Про це під час круглого столу розмірковуватимуть представники правозахисних організацій, журналісти, громадські діячі та всі, хто цікавиться цією тематикою.

 

 

Побажання омбудсмену від українців

 

Омбудсмен (від швед.  ombudsman, - «представник») – це уповноважена особа, яка в деяких державах контролює дотримання законних прав та інтересів громадян у процесі діяльності органів виконавчої влади та посадовців. Docudays UA у свою чергу пропонує долучитися до акції «Напиши побажання омбудсмену». Це означає, що під час фестивалю можна написати свою пораду та настанову уповноваженому з прав людини. А Українська Гельсінська спілка з прав людини зобов’язується передати всі послання безпосередньо їй у руки.

 

За рік ми проведемо моніторинг, і подивимось, чи дослухалась народних побажань омбудсмен.

 

Приєднуйтесь до акції, і можливо, саме ви вплинете на  покращення ситуації з правами людини в країні!

 

 

Знаєте, що таке права людини? Приходьте за подарунками!

 

Під час відкриття Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини  Docudays UA пройде унікальна акція! Усі бажаючі матимуть змогу написати ВЛАСНЕ визначення прав людини, і поділитися ним з усіма відвідувачами фестивалю.  Всі запропоновані варіанти будуть розміщені на сайті фестивалю docudays.org.ua та найпопулярнішому сайті українських правозахисних організацій www.helsinki.org.ua

 

Автор найцікавішого визначення отримає від Української Гельсінської спілки з прав людини приємний подарунок!

 

Акція стартує 23 березня 2012 року о 18.00 у Будинку кіно!