Сім особливих місць See Ukraine

01 жовтня 2018

Мадрид. Мюнхен. Париж. І сім просторів – галерей, кінотеатрів, арт-центрів, – що по-новому осмислюють і оживають під прицілом See Ukraine. Уже за декілька тижнів Docudays UA вдруге помандрує до Європи з проектом культурної дипломатії. А це покази сучасної документалістики з України, виставка українських митців і, звісно, дискусійна платформа, у якій міжнародні та українські експерти й експертки говоритимуть про цьогорічну концепцію проекту під назвою «Пустий постамент». Чим особливі та важливі місця проведення нинішнього See Ukraine читайте в нашому блозі.

 

Ольга Бірзул,

кураторка проекту See Ukraine

Мадрид (12–14 жовтня)

 

Рік тому See Ukraine вже відкривав осінній сезон у кінотеатрі Cineteca, що розташований у сучасному арт-центрі Matadero Madrid. Цьогоріч проект знову повертається сюди. І це, чесно кажучи, моя маленька радість, адже я була вражена як історією заснування кінотеатру, так і його програмою.

 

Cineteca, Мадрид (фото: Ніколас Вігер/Flickr)

 

По-перше, це муніципальний арт-центр, створений на місці закинутого лазарету для биків. Тепер тут пульсуючий культурним життям простір, у якому можна знайти що завгодно: від театру й галереї до прокату велосипедів. Як пояснення – три роки тому мадридці обрали собі мером сімдесятирічну Мануелу Кармена, відому тим, що в роки диктатури Франко вона захищала жертв режиму. Від самого початку Мануела взялася заповзято «лікувати» болючі місця міста: заснувала програми з ревіталізації закинутих просторів, оголосила урбаністичні конкурси, що заохотили соціально активних громадян, підтримала кампанії з асиміляції біженців і, власне, завжди бере активну участь у демонстраціях проти ґендерного насилля та нерівності.

 

По-друге, Cineteca настільки стабільно фінансується державою, що тут не показують блокбастери та інший прокатний шлак. У програмі кінотеатру лише документалістика, авторські фільми, кінокласика, кураторські збірки та фестивальні покази. У місцевій книгарні навіть можна знайти книжки про Дзиґу Вертова в іспанському перекладі!

 

LOVAAS Gallery, Мюнхен (фото: Contemporary Art Daily)

 

Ірина Клименко,

координаторка проекту See Ukraine у Німеччині

Мюнхен (6–11 листопада)

 

Тематичний фокус цьогорічного See Ukraine спонукав шукати інституції, які дозволили б, з одного боку, синергію з громадським простором міста, а з іншого – уможливили б відкриту дискусію про непрості питання суспільних трансформацій в Україні. І саме в Мюнхені заявлена тема «Пустого постаменту» видається вкрай близькою. Місто є зразком демократії та суспільної впорядкованості. І водночас з історичної перспективи: саме тут свого часу нацистський режим сформував свій суспільний фундамент, тінь якого досі видима, скажімо, у таких об’єктах, як монументальний Гауз дер Кунст або Одеонсплац, де було трагічне спалювання заборонених книжок. Десятиліттями суспільний виклик полягав у тому, щоб знайти консенсус, що й у якій формі може залишатися видимим і чи залишатись узагалі.

 

Програму документальних фільмів покажемо в кінотеатрі «Монополь», який має свою багаторічну публіку документалістики. Виставка робіт молодих українських митців гостюватиме в галереї сучасного мистецтва «Ловаас» в музейному ареалі в центрі міста. Дискусія, у якій братимуть участь правозахисники та історики України й Німеччини, проходитиме в Мюнхенському університеті Людвіга-Максиміліана за співпраці зі Школою дослідження Східної Європи.

 

Мюнхенський університет в Німеччині (фото: www.en.uni-muenchen.de) 

 

З перспективи цього міста Україна є дуже далекою, і, хоч як прикро, усе ще значно далі, аніж географічні маркування. Сьогодні, коли Україна перебуває в стані війни, а Німеччина намагається впоратись із новими викликами праворадикальних настроїв, мова документалістики, мистецтва та дискусії залишаються одним із важливих інструментів для зближення й водночас наближення до себе самих, не в останню чергу через погляд на іншого.

 

La Filmothèque du Quartier latin (фото: evropafilmakt.com)

 

Анна Корягіна,

координаторка проекту See Ukraine у Франції

Париж (4–9 грудня)

 

Коли проект See Ukraine кілька років тому розпочав своє турне Європою, Париж був першим містом, яке прийняло фестиваль. І прийняло його дуже тепло. Я тішуся, що вже вдруге ми покажемо кінопрограму в культовому кінотеатрі в Латинському кварталі, неподалік від Сорбонни й головних місць студентської революції 1968-го року. До речі, після одного з показів у 2015-му до мене підійшов старенький дідусь і мало не розплакався. Виявилося, що епізод, коли бруківка стала одним із символів нашої революції, нагадав його студентську юність, коли й він кидав її на площі Сорбонни та готував коктейлі Молотова.

 

У La Filmothèque du Quartier latin проходить чимало фестивалів і унікальних ретроспектив. Це незалежний паризький кінотеатр, що показує артхаусне кіно впродовж більше як 15 років. Та й власне, це один з останніх кінотеатрів Парижа, де ще показують фільми з 35 мм плівки.

 

Стежте за новинами та розкладом подій на веб-ресурсі проекту: seeukraine.org. 

 

Проект See Ukraine: Docudays UA мандрує світом – це акція в галузі культурної дипломатії, що реалізується Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA. У 2016–2017 роках фестиваль відвідав Францію, Грецію, Італію, Німеччину та Іспанію. Проект відбувається за підтримки Open Society Initiative for a Europe (OSIFE).

 

Чільне фото: Jour et Nuit Culture – простір, у якому відбуватиметься виставка See Ukraine в Парижі.

Спеціальний випуск 19 Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини
 11 — 13 
листопада 2022
Civil Pitch 2.0 підтримав Goethe Institut
Новини
30 листопада 2022
Civil Pitch 2.0 підтримав Goethe Institut
Новини
30 листопада 2022
Як відбулася презентація делегації кінокураторів/-ок з України на кін…
Новини
30 листопада 2022
Як відбулася презентація делегації кінокураторів/-ок з України на кінофестивалі IDFA?
Новини
30 листопада 2022
ГО «Докудейз» засуджує цензуру та висловлює солідарність з українськи…
Новини
18 листопада 2022
ГО «Докудейз» засуджує цензуру та висловлює солідарність з українськими кінематографіст(к)ами
Новини
18 листопада 2022
Спецвипуск 19 Docudays UA: підсумки київського кіновікенду, правозахи…
Новини
14 листопада 2022
Спецвипуск 19 Docudays UA: підсумки київського кіновікенду, правозахисна програма та Мандрівний фестиваль
Новини
14 листопада 2022
Одинацять кінокураторів/-ок з України на кінофестивалі IDFA
Новини
14 листопада 2022
Одинацять кінокураторів/-ок з України на кінофестивалі IDFA
Новини
14 листопада 2022
Події «Архіву війни» на спеціальному випуску 19 Docudays UA
Огляд програми
11 листопада 2022
Події «Архіву війни» на спеціальному випуску 19 Docudays UA
Огляд програми
11 листопада 2022
DOCU/CИНТЕЗ: інші види, агентність і засоби виразності
Огляд програми
07 листопада 2022
DOCU/CИНТЕЗ: інші види, агентність і засоби виразності
Огляд програми
07 листопада 2022
RIGHTS NOW! Правозахисна програма 19 Мандрівного Docudays UA
Огляд програми
31 жовтня 2022
RIGHTS NOW! Правозахисна програма 19 Мандрівного Docudays UA
Огляд програми
31 жовтня 2022