Сім особливих місць See Ukraine

01 жовтня 2018

Мадрид. Мюнхен. Париж. І сім просторів – галерей, кінотеатрів, арт-центрів, – що по-новому осмислюють і оживають під прицілом See Ukraine. Уже за декілька тижнів Docudays UA вдруге помандрує до Європи з проектом культурної дипломатії. А це покази сучасної документалістики з України, виставка українських митців і, звісно, дискусійна платформа, у якій міжнародні та українські експерти й експертки говоритимуть про цьогорічну концепцію проекту під назвою «Пустий постамент». Чим особливі та важливі місця проведення нинішнього See Ukraine читайте в нашому блозі.

 

Ольга Бірзул,

кураторка проекту See Ukraine

Мадрид (12–14 жовтня)

 

Рік тому See Ukraine вже відкривав осінній сезон у кінотеатрі Cineteca, що розташований у сучасному арт-центрі Matadero Madrid. Цьогоріч проект знову повертається сюди. І це, чесно кажучи, моя маленька радість, адже я була вражена як історією заснування кінотеатру, так і його програмою.

 

Cineteca, Мадрид (фото: Ніколас Вігер/Flickr)

 

По-перше, це муніципальний арт-центр, створений на місці закинутого лазарету для биків. Тепер тут пульсуючий культурним життям простір, у якому можна знайти що завгодно: від театру й галереї до прокату велосипедів. Як пояснення – три роки тому мадридці обрали собі мером сімдесятирічну Мануелу Кармена, відому тим, що в роки диктатури Франко вона захищала жертв режиму. Від самого початку Мануела взялася заповзято «лікувати» болючі місця міста: заснувала програми з ревіталізації закинутих просторів, оголосила урбаністичні конкурси, що заохотили соціально активних громадян, підтримала кампанії з асиміляції біженців і, власне, завжди бере активну участь у демонстраціях проти ґендерного насилля та нерівності.

 

По-друге, Cineteca настільки стабільно фінансується державою, що тут не показують блокбастери та інший прокатний шлак. У програмі кінотеатру лише документалістика, авторські фільми, кінокласика, кураторські збірки та фестивальні покази. У місцевій книгарні навіть можна знайти книжки про Дзиґу Вертова в іспанському перекладі!

 

LOVAAS Gallery, Мюнхен (фото: Contemporary Art Daily)

 

Ірина Клименко,

координаторка проекту See Ukraine у Німеччині

Мюнхен (6–11 листопада)

 

Тематичний фокус цьогорічного See Ukraine спонукав шукати інституції, які дозволили б, з одного боку, синергію з громадським простором міста, а з іншого – уможливили б відкриту дискусію про непрості питання суспільних трансформацій в Україні. І саме в Мюнхені заявлена тема «Пустого постаменту» видається вкрай близькою. Місто є зразком демократії та суспільної впорядкованості. І водночас з історичної перспективи: саме тут свого часу нацистський режим сформував свій суспільний фундамент, тінь якого досі видима, скажімо, у таких об’єктах, як монументальний Гауз дер Кунст або Одеонсплац, де було трагічне спалювання заборонених книжок. Десятиліттями суспільний виклик полягав у тому, щоб знайти консенсус, що й у якій формі може залишатися видимим і чи залишатись узагалі.

 

Програму документальних фільмів покажемо в кінотеатрі «Монополь», який має свою багаторічну публіку документалістики. Виставка робіт молодих українських митців гостюватиме в галереї сучасного мистецтва «Ловаас» в музейному ареалі в центрі міста. Дискусія, у якій братимуть участь правозахисники та історики України й Німеччини, проходитиме в Мюнхенському університеті Людвіга-Максиміліана за співпраці зі Школою дослідження Східної Європи.

 

Мюнхенський університет в Німеччині (фото: www.en.uni-muenchen.de) 

 

З перспективи цього міста Україна є дуже далекою, і, хоч як прикро, усе ще значно далі, аніж географічні маркування. Сьогодні, коли Україна перебуває в стані війни, а Німеччина намагається впоратись із новими викликами праворадикальних настроїв, мова документалістики, мистецтва та дискусії залишаються одним із важливих інструментів для зближення й водночас наближення до себе самих, не в останню чергу через погляд на іншого.

 

La Filmothèque du Quartier latin (фото: evropafilmakt.com)

 

Анна Корягіна,

координаторка проекту See Ukraine у Франції

Париж (4–9 грудня)

 

Коли проект See Ukraine кілька років тому розпочав своє турне Європою, Париж був першим містом, яке прийняло фестиваль. І прийняло його дуже тепло. Я тішуся, що вже вдруге ми покажемо кінопрограму в культовому кінотеатрі в Латинському кварталі, неподалік від Сорбонни й головних місць студентської революції 1968-го року. До речі, після одного з показів у 2015-му до мене підійшов старенький дідусь і мало не розплакався. Виявилося, що епізод, коли бруківка стала одним із символів нашої революції, нагадав його студентську юність, коли й він кидав її на площі Сорбонни та готував коктейлі Молотова.

 

У La Filmothèque du Quartier latin проходить чимало фестивалів і унікальних ретроспектив. Це незалежний паризький кінотеатр, що показує артхаусне кіно впродовж більше як 15 років. Та й власне, це один з останніх кінотеатрів Парижа, де ще показують фільми з 35 мм плівки.

 

Стежте за новинами та розкладом подій на веб-ресурсі проекту: seeukraine.org. 

 

Проект See Ukraine: Docudays UA мандрує світом – це акція в галузі культурної дипломатії, що реалізується Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA. У 2016–2017 роках фестиваль відвідав Францію, Грецію, Італію, Німеччину та Іспанію. Проект відбувається за підтримки Open Society Initiative for a Europe (OSIFE).

 

Чільне фото: Jour et Nuit Culture – простір, у якому відбуватиметься виставка See Ukraine в Парижі.

19 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
25 – 
березня
3
квітня 2022
«Пароль: паляниця»: як відбулися покази українських фільмів у Великій…
Новини
30 червня 2022
«Пароль: паляниця»: як відбулися покази українських фільмів у Великій Британії
Новини
30 червня 2022
«Якщо ми зараз дивимося на себе новими очима, то це і є вирішальний е…
Інтерв'ю
27 червня 2022
«Якщо ми зараз дивимося на себе новими очима, то це і є вирішальний етап трансформації, що почалась в розірваному досвіді наших батьків»
Українські учасниці/-ки індустрійних подій Sheffield DocFest розповідають про проєкти та роботу над ними під час війни.
Інтерв'ю
27 червня 2022
«Час — привілей мирного життя». Українські учасниці індустрійних поді…
Інтерв'ю
24 червня 2022
«Час — привілей мирного життя». Українські учасниці індустрійних подій Sheffield DocFest розповідають про роботу над проєктами під час війни
Інтерв'ю
24 червня 2022
«Деколонізація старих ідеологічних конструктів та практик кіноіндустр…
Новини
22 червня 2022
«Деколонізація старих ідеологічних конструктів та практик кіноіндустрії». Дискусія в межах індустрійної секції Інституту документального кіно
Новини
22 червня 2022
Запускаємо сайт «Архіву війни»
Новини
20 червня 2022
Запускаємо сайт «Архіву війни»
Новини
20 червня 2022
Звіт за роботу фонду підтримки DOCU/HELP для документалістів/-ок за к…
Новини
09 червня 2022
Звіт за роботу фонду підтримки DOCU/HELP для документалістів/-ок за квітень та травень
Новини
09 червня 2022
Українські проєкти-учасники кіноринку MeetMarket @ Sheffield DocFest
Новини
08 червня 2022
Українські проєкти-учасники кіноринку MeetMarket @ Sheffield DocFest
Новини
08 червня 2022
Переможцем DOCU/УКРАЇНА-2022 став фільм «Плай» режисерки Єви Джишиашв…
Новини
06 червня 2022
Переможцем DOCU/УКРАЇНА-2022 став фільм «Плай» режисерки Єви Джишиашвілі
Новини
06 червня 2022