Зупинимо кібербулінг

24 квітня 2019

Цифрове середовище надає нам унікальні можливості. Незвідані освітні горизонти, нові технології участі в управлінні державними справами, «нові медіа», ресурси відкритих даних, що залишають далеко позаду традиційні ЗМІ. Насправді ризики, зумовлені використанням мережі Інтернет, еволюціонують паралельно, якщо не швидше, з можливостями. Тому Docudays UA обрав головною темою цього року права людини в цифрову добу та безпеку інтернету. Чи не найбільшу увагу і тривогу учасників правозахисної програми фестивалю викликало наше дослідження таких форм насильства через інтернет, як сталкінг, кібербулінг та порнопомста. Більше про це розповідає Богдан Мойсааналітик правозахисного департаменту Docudays UA. 

 

Ми розуміємо, що діти є більш вразливими до ризиків цифрового середовища через їх більшу відкритість до чогось нового. Про необхідність протидії цим ризикам говорять і міжнародні організації. Тож для команди Docudays UA було важливо зрозуміти, що може протиставити Україна, наприклад, інтернет-переслідуванню дітей.

 

Проведений нами попередній огляд показав: незважаючи на те, що у визначення “булінг” у національному законодавстві включений компонент «електронні комунікації», пропоновані Законом заходи протидії цьому виду насильства все ж є недостатніми. На сьогодні в Україні вже є рішення чотирьох судових справ щодо булінгу, в яких до відповідальності притягнуто звинувачених за поширення фото без згоди особи. Ще у двох справах інформаційні технології згадуються опосередковано. І, на жаль, матеріали цих справ свідчать, що інтернет-переслідування недооцінюється, суспільство не усвідомлює усіх небезпечних наслідків цього явища і не приділяє йому достатньої уваги.

 

Ще гірші справи в нашій країні з відповідальністю за кібергрумінг – незважаючи на те, що Україна ратифікувала Конвенцію Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства.

 

Все більше голосів в Україні закликають до ефективніших дій держави задля зменшення ризиків правам дитини в мережі Інтернет. Про це говорять академічні установи – Інститут соціальної та політичної психології НАПН України, Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка. Запобігання та протидія порушенням прав дитини в цифровому середовищі є серед стратегічних пріоритетів Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Уповноваженого Президента України з прав дитини, а також урядових інституцій – Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України та органів Національної поліції (Ювенальної превенції та кіберполіції). Дослідження, моніторинг, кампанії з освіти та захисту прав здійснюють й міжнародні та місцеві неурядові й правозахисні організації, в тому числі Міжнародний Фонд ООН ЮНІСЕФ, «Коаліція «Права дитини в Україні» та «Жіночий консорціум України», «Український інститут досліджень екстремізму», Міжнародний жіночий правозахисний центр «ЛА СТРАДА-Україна», Громадська організація «Батьки СОС», Громадська організація «Магнолія», Громадська організація «Студена», Український фонд «Благополуччя дітей», Громадська організація «Безпечний світ» та багато інших.

 

Команда фестивалю Docudays UA вирішила не обмежуватися дослідженням і обговоренням проблеми і 28 березня організувала та провела зустріч більшості стейкхолдерів, під час якої запропонувала свої напрацювання та ресурси для посилення спільного тиску на уряд для протидії загрозам кібербулінгу та кібергрумінгу. Ми оприлюднили наше аналітичне дослідження проблеми та показали недостатні дії уряду з запобігання та опору цим ризикам.

 

Одночасно Docudays UA ініціює широку кампанію запобігання та протидії кібербулінгу. Ми маємо намір спільно з усіма зацікавленими партнерами напрацювати зміни до законодавства, політик та програм з подолання викликів правам дитини в цифровому середовищі. Також ми пропонуємо ключовим зацікавленим сторонам, які працюють над вирішенням цієї проблеми, користуватися наявними у нас ресурсами – це Мандрівний фестиваль Docudays UA, Мережа кіноклубів медіапросвіти DOCU/КЛУБ, просвітні та аналітичні матеріали – для того, щоб переконати всіх, від кого це залежить, в необхідності зробити використання інформаційних технологій максимально безпечним для дітей.

 

Також у найближчих планах Docudays UA – створення документальних анімаційних роликів для посилення кампанії протидії кібербулінгу.

 

Фото: Дар'я Погасій

18 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
26 – 
березня
4
квітня 2021
Біохакнути майбутнє на кухні та приборкати COVID-19: травневі події н…
Новини
17 травня 2021
Біохакнути майбутнє на кухні та приборкати COVID-19: травневі події на DOCUSPACE
Новини
17 травня 2021
«Не хвилюйся, двері відчиняться» з 11 травня на DOCUSPACE
Новини
30 квітня 2021
«Не хвилюйся, двері відчиняться» з 11 травня на DOCUSPACE
Новини
30 квітня 2021
18 Docudays UA в цифрах
Новини
30 квітня 2021
18 Docudays UA в цифрах
Новини
30 квітня 2021
Травень на DOCUSPACE: біохакінг та боротьба за повне одужання
Новини
28 квітня 2021
Травень на DOCUSPACE: біохакінг та боротьба за повне одужання
Дивіться фільми «Громадянин Біо», «76 днів», грудневу добірку «Післямова», «Український док: улюблене» та долучайтеся до дискусій
Новини
28 квітня 2021
Шукаємо в команду проєктного/-ну менеджера/-ку Мандрівного Docudays U…
Новини
21 квітня 2021
Шукаємо в команду проєктного/-ну менеджера/-ку Мандрівного Docudays UA
Новини
21 квітня 2021
Шукаємо менеджера/-ку з організаційного розвитку Громадської організа…
Новини
21 квітня 2021
Шукаємо менеджера/-ку з організаційного розвитку Громадської організації «Докудейз»
Новини
21 квітня 2021
Gesamtkunstwerk Глушков: мистецтво, кібернетика і соціальна справедли…
Огляд програми
21 квітня 2021
Gesamtkunstwerk Глушков: мистецтво, кібернетика і соціальна справедливість
Культурологиня Юстина Кравчук ділиться роздумами про онлайн-частину виставки «Добре проторені зв’язки» в межах програми DOCU/СИНТЕЗ
Огляд програми
21 квітня 2021
Шукаємо в команду фандрейзера/-ку
Новини
20 квітня 2021
Шукаємо в команду фандрейзера/-ку
Новини
20 квітня 2021