Кінофестиваль Docudays UA закликає Держкіно відкликати наказ про реорганізацію Довженко-Центру

18 серпня 2022

Docudays UA закликає Держкіно відкликати Наказ №100 про реорганізацію Довженко-Центру. Цей документ фактично означає ліквідацію національного кіноархіву та звільнення команди знавців та знавчинь, яка з 1994 року послідовно займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно. 

 

Довженко-Центр є партнером кінофестивалю. З 2011-го року ми спільно популяризуємо українське документальне кіно та розповідаємо про його історію. 

 

Довженко-Центр — найбільший і єдиний міжнародно визнаний кіноархів України, в якому зберігається понад 60 000 одиниць ігрових, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів, понад 24 000 архівних документів з історії українського кіно, понад 400 музейних експонатів. Колекція Довженко-Центру є найбільшим у світі зібранням творів українського кіномистецтва.

 

Згідно з наказом Держкіно, фільмофонд (плівки та зацифровані копії стрічок) та майно Довженко-Центру мають бути передані державній установі «Науковий центр кінематографії України», основним видом діяльності якої, згідно з даними ЄДРПОУ, є «вища освіта» і яка є правонаступницею «Наукового центру розвитку туризму». Таким чином, відповідати за унікальну кінематографічну спадщину України Держкіно доручає де-факто «заснулій» установі, що з моменту свого заснування за часів Віктора Януковича у 2011 році не займалася жодною діяльністю, не має штату, відповідних компетенцій чи навіть сайту. 

 

Ані в преамбулі наказу, ані в публічній комунікації Держкіно не обґрунтувало це рішення. Крім цього, наказ не пояснює, яка доля спіткає музейну колекцію та паперовий архів Довженко-Центру, які є невіддільними від його фільмофонду. 

 

Копія наказу Державного агентства України з питань кіно про реорганізацію Довженко-Центру наведена за посиланням.

 

Ми вважаємо неприпустимим таке зазіхання на національну пам'ять, культурну спадщину та імідж України. 

 

Закликаємо Державне агентство з питань кіно, Кабінет Міністрів України, Президента й Верховну Раду відновити справедливість стосовно Національного центру Олександра Довженка. 

 

Вимагаємо, щоб Держкіно відкликало згаданий наказ. А також провело консультації з колективом Довженко-Центру та громадськістю щодо подальшої стратегічної діяльності підприємства.

 

Просимо українську та міжнародну кіноспільноти долучитися до розголосу цієї ситуації. 

 

Також пропонуємо охочим долучитися до порятунку Довженко-Центру через підписання петиції за посиланням

 

Фото з закриття Docudays UA-2018 у Довженко-Центрі. Автор: Сергій Хандусенко.

21 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 31 — 9 
травня
червня 2024