Підсумки Мандрівного Docudays UA-2022

09 лютого 2023

Мандрівний Docudays UA-2022 відбувся, попри обстріли та блекаути. З 12 листопада та до кінця грудня глядачі й глядачки по всій Україні й навіть за кордоном дивилися талановите документальне кіно офлайн та онлайн. А також долучилися до дискусій і правозахисних подій. Ділимося результатами та неймовірними моментами найбільш приголомшливого Мандрівного.

Цьогорічний фестиваль пройшов у скорочений період, та це не завадило команді разом з регіональними партнер(к)ами організувати насичену програму й провести всі заплановані заходи. Зокрема, відбулося 218 кінопоказів офлайн у 17 областях України. Вперше долучилися глядачі/-ки з-за кордону: з Німеччини, Ізраїлю, Норвегії та Польщі. Загалом, офлайн та онлайн, ми провели 251 показ та 82 події.

У програмі Мандрівного Docudays UA було 19 фільмів: блок короткометражних стрічок, відзнятих українськими режисер(к)ами після початку повномасштабного вторгнення, а також іноземні та українські фільми з програми 19 DOCUDAYS UA, яку команда готувала ще минулої зими для показів у кінотеатрах мирного Києва. Тема фестивалю – «Надзвичайний стан» – була дуже близькою та зрозумілою для аудиторії. Учасники/-ці подій обговорювали нові реалії та як до них адаптовуватися в кожній сфері життя, ділилися переживаннями та проблемами, шукали й знаходили нові сенси та точки опору.


19 Мандрівний Docudays UA у Львові

Мандрівний розпочався 12 листопада у Львові флешмобом на підтримку Максима Буткевича, друга фестивалю та правозахисника, який досі перебуває в російському полоні, та кінопоказом документально-анімаційної історії «Казка про Коника» Уляни Осовської та Дениса Страшного. Уже традиційно під час фестивалю пройшли події правозахисної програми RIGHTS NOW!. Це п‘ять розмов у форматі онлайн, де аудиторія разом з експерт(к)ами обговорювали, як працювати із наслідками війни. Зокрема, який досвід треба врахувати в реформі медичної системи, як зберегти довкілля й документувати втрати, а також яким буде українське суспільство після перемоги. 


19 Мандрівний Docudays UA у Львові

Подорож Мандрівного була насичена спецподіями та багатьма «вперше». Фестиваль побував за кордоном, загалом відбулося вісім показів у містах Німеччини, Ізраїлю, Норвегії та Польщі.Також кілька наших координаторів та координаторок провели фестиваль для аудиторії одразу двох областей чи міст – рідних і тих, куди довелося тимчасово переїхати через війну. Маріуполь та Дніпро, Запоріжжя та Львівщина, Харківщина та Черкаси – регіональні координатор(к)и не лишили свою аудиторію без змоги переглядати документальне кіно, зустрітися разом і поговорити про наболіле. До речі, на Черкащину Мандрівний завітав уперше.

У межах цьогорічного фестивалю команда реалізувала спецпроєкт «Чому українці перемагають». Це 11 історій стійкості про незламність, боротьбу та перемоги регіональних координаторів/-ок Мандрівного Docudays UA, які щотижня публікувалися на сайтах Мандрівного та «Суспільного».

Разом з фільмами країною подорожувала виставка фотокореспондента Медіаплатформи «Вгору» Олександра Корнякова – «Нескорений Херсон». Це фотоісторія про жагу до свободи сміливих та безстрашних херсонців/-ок та їхній спротив російській окупації. Під час Мандрівного Docudays UA виставка відвідала Черкаси, Дніпро, Луцьк, Тернопіль, Львів, Чорноморськ, Хмільник, Чортків та Запоріжжя. Презентація виставки проходила і в укритті під час повітряних тривог, і з ліхтариками через відключення світла. Однак це не зупиняло відвідувачів і відвідувачок – вони із захватом слухали про боротьбу Херсона з перших вуст і ділилися історіями свого спротиву.


19 Мандрівний Docudays UA у Львові

Протягом грудня творчі команди та герої/-ні фільмів програми фестивалю долучилися до близько 40 онлайн-дискусій. Зокрема, обговорювали такі стрічки: «І кожна річка», «Будинок зі скалок», «Синдром Гамлета», «Фортеця Маріуполь. Орест», «Мир та спокій», «Між небом і горами», «Світлий шлях», а також «Останнє покоління». Режисер(к)и фільму «Синдром Гамлета» Ельвіра Нєвєра й Пьотр Росоловський приїхали на львівський показ фільму до Арт-Центру «Фабрика Повидла» з гуманітарною місією – привезли генератори.

Мандрівний Docudays UA завершився одразу двома заходами: офлайн-показом в Одесі стрічки «Між небом і горами» та інтерактивним заняттям «Обмеження прав людини у воєнний час» у Сумах 30 грудня. Цьогорічний фестиваль команда провела з найбільшою кількістю викликів і ризиків, а втім, саме це зробило його унікальним і знаковим. Подія стала можливою завдяки незламним 26 регіональним координатор(к)ам, яких не зупинили регулярні відключення світла й тепла, ні ракети ворога, ні повітряні тривоги.

Джерело: travelling.docudays.ua
Усі світлини з фб-архіву Арт-Центру «Фабрика Повидла».

Чільне фото: Стас Карташов
______

19 Мандрівний Docudays UA відбувся за підтримки Посольства Швеції в Україні, Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut, Польського Інституту у Києві. Інклюзивність фестивалю підтримують «Ощадбанк» та Mastercard. Думки, висновки чи рекомендації не обов'язково відображають погляди урядів, благодійних організацій чи компаній цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть винятково його автор(к)и.

21 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 31 — 9 
травня
червня 2024
DOCU/Україна: Розуміння інших. Огляд Катерини Горностай
Огляд програми
23 липня 2024
DOCU/Україна: Розуміння інших. Огляд Катерини Горностай
Огляд програми
23 липня 2024
Режисерки DOCU/Україна: про активну згоду, жіночу оптику, вестернів і…
Конспект
11 липня 2024
Режисерки DOCU/Україна: про активну згоду, жіночу оптику, вестернів і те, як знайти фільм у купі сміття
Конспект
11 липня 2024
Архів війни. Словник
Новини
05 липня 2024
Архів війни. Словник
Новини
05 липня 2024
DOCU/СИНТЕЗ. Волонтерство, звукові архіви та солідарність
Інтерв'ю
04 липня 2024
DOCU/СИНТЕЗ. Волонтерство, звукові архіви та солідарність
Інтерв'ю
04 липня 2024
Дар’я Бассель: «Документальне кіно краще говорить з людьми про події,…
Інтерв'ю
03 липня 2024
Дар’я Бассель: «Документальне кіно краще говорить з людьми про події, які відбуваються тут і зараз»
Інтерв'ю
03 липня 2024
Вейн Джордаш: «Якщо ми втратимо Україну, наші діти житимуть у дуже не…
Інтерв'ю
02 липня 2024
Вейн Джордаш: «Якщо ми втратимо Україну, наші діти житимуть у дуже небезпечному світі»
Інтерв'ю
02 липня 2024
Макс Буткевич. Боремося і чекаємо
Новини
01 липня 2024
Макс Буткевич. Боремося і чекаємо
Новини
01 липня 2024
Повернути фокус уваги: як пройшла світова прем’єра фільму «Свідки. По…
Культурна дипломатія
25 червня 2024
Повернути фокус уваги: як пройшла світова прем’єра фільму «Свідки. Полон вбиває» на кінофестивалі Sheffield DocFest
Культурна дипломатія
25 червня 2024