Пусте насилля: фільм «Воєнний фотограф» про Джеймса Нахтвея

26 лютого 2020

Серед спеціальних подій цьогорічної програми – показ фільму «Воєнний фотограф», який на фестивалі особисто представлятимуть режисер Крістіан Фрай та герой стрічки, американський фотограф Джеймс Нахтвей. Окрім цього, 24-го березня Джеймс Нахтвей проведе відкритий воркшоп у межах майстерні документалістики DOCU/КЛАС. 


Війна та її наслідки, спустошені міста й домівки, бідність, голод та соціальна нерівність – здається, сьогодні, у часи надміру інформації та медійних маніпуляцій, ці явища стали для багатьох людей абстрактним вигуком. Це щось, чого ми прагнемо уникати, адже це постійно супроводжує нас – у медіа, телевізійних передачах, новинних повідомленнях. Відчуження видається природним наслідком утоми, у цьому контексті – утоми до емпатії. У своїй книзі «Дивлячись на чужі страждання» С’юзен Зонтаґ писала: «Полювання на більш драматичні (як їх часто описують) зображення продукує фотографування як підприємництво і є частиною нормальної культури, де шок став головним стимулом споживання й джерелом цінності». З одного боку, масово відтворювані образи насилля ніби й спровокували колективне щеплення до нього. З іншого, ми продовжуємо звертатись до зображення з надією – як до документа, гарантії існування іншої реальності, доступної нам лише опосередковано. Роботи Джеймса Нахтвея існують завдяки цій вірі в силу фотографії провокувати та змінювати почуття людей. Вірі в те, що фотографія може витворювати простір зустрічі з образом, здатним впливати.

 

Свою кар’єру воєнного фотографа Джеймс Нахтвей почав у 80-х роках як постійний кореспондент для «Time», фіксуючи військові конфлікти та післявоєнні часи в Афганістані, Боснії, Косово, Чечні, геноцид у Руанді, зубожілі робочі квартали в Індонезії, голод у Судані. Роботи Нахтвея було відзначено багатьма нагородами, як-от Золота медаль Роберта Каппи, World Press Photo, Leica Award.

 

Кадр з фільму «Воєнний фотограф»

 

У 2002 році «Воєнний фотограф» було номіновано на премію «Оскар» як найкращий документальний фільм, а за свою фестивальну історію він отримав 16 нагород. Фільм слідує за ним у деякі гарячі точки та буквально крок за кроком супроводжує на небезпечних територіях. Завдяки малій відеокамері, прикріпленій на фотоапарат Нахтвея, ми так само стаємо свідками драматичних подій. «Воєнний фотограф» змальовує портрет вдумливої та уважної людини, керованої бажанням говорити про суспільні явища через історії звичайних людей. Однак найважливіше – це те, що Нахтвей не приховує та проблематизує місце, з якого він говорить. Хто він, що має право так близько підійти до страждання інших? Наскільки справедливо говорити про непричетність фотографа чи журналіста до ситуації, яку вони зображують, але й у якій вони безпосередньо перебувають? Спостереження Нахтвея та його колег не позбавлені ілюзій щодо своєї реальної ролі в індустрії медіа. Це критичні розмірковування про те, що дозволяє насиллю тривати та розгортатись з іще більшою силою, про цинізм медійного світу та небажання висвітлювати «незручні» для маркетингових цілей соціальні питання. Це спостереження про етику в роботі фотографа та про віру в те, що фотографія є не лише формою комунікації, а й потенційним імпульсом – що через зображення фотограф(ка) може «протестувати та змусити протестувати інших».

 

Показ фільму «Воєнний фотограф» на Docudays UA відбувається у партнерстві з платформою B2B Doc.

 

Текст: Дарина Ніколенко

 

Чільне фото: кадр з фільму «Воєнний фотограф»

17 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
20–29
березня 2020
Українське кіно під загрозою: звернення до прем'єр-міністра
Новини
Українське кіно під загрозою: звернення до прем'єр-міністра
Спільно з українськими кінематографіст(к)ами закликаємо не скорочувати фінансування українського кіно
Новини
Звернення про недопущення створення консультради з «представниками ОР…
Новини
Звернення про недопущення створення консультради з «представниками ОРДЛО»
Новини
FAQ про абонементи та акредитації
Новини
FAQ про абонементи та акредитації
У контексті перенесення фестивалю
Новини
Docudays UA перенесено у зв'язку з карантином
Новини
Docudays UA перенесено у зв'язку з карантином
Новини
DOCU/ТАБІР: документальні канікули для дітей і підлітків
Новини
DOCU/ТАБІР: документальні канікули для дітей і підлітків
Вивчайте детальний розклад подій
Новини
Вибачте. Зображення відсутнє: фільми-подорожі, фільми-есе
Новини
Вибачте. Зображення відсутнє: фільми-подорожі, фільми-есе
Новини
Кіноесе як розрив, як чиста впертість
Новини
Кіноесе як розрив, як чиста впертість
Про фестивальну кінопрограму «Вибачте. Зображення відсутнє»
Новини
Meet Professionals: знайомтеся з експерт(к)ами кіноіндустрії особисто
DOCU/ПРО
Meet Professionals: знайомтеся з експерт(к)ами кіноіндустрії особисто
DOCU/ПРО