Уже декілька років режисерка Тетяна Ходаківська працює над документальним фільмом «Блакитний светр з жовтою діркою» – про пропаганду та українських дітей і підлітків, які повернулися з російських «перевиховних» таборів. За цей час Тетяна та її команда співпрацювали з 72 дітьми, які були повернуті з депортації, незаконного переселення чи / та окупації.
Проєкт формує унікальну платформу для міждисциплінарних зв’язків, об’єднуючи академічні установи, сучасне мистецтво (артдиректорка фільму — Алевтина Кахідзе). Команда фільму співпрацює з організаціями, що повертають дітей і піклуються про них (зокрема Save Ukraine, «Українська мережа за права дитини»), та правозахисниками/-ицями. Частинами проєкту є документація воєнних злочинів, адвокація повернення українських дітей, підтримка та захист дітей і їхньої гідності, які здійснюються в партнерстві з правозахисною організацією Terre des Hommes (Німеччина) та ГО «Дівчата».
На міжнародному рівні проєкт здобув визнання ще на стадії розробки та виробництва. Він увійшов до програм міжнародної копродукції за участі чотирьох країн, отримав підтримку їхніх національних фондів, був відзначений і підтриманий престижними інституціями, як-от Sundance Institute, European Solidarity Fund for Ukrainian Films (ESFUF), Cannes Docs Marché du Film, CPH:DOX, Гаріман Інститут Колумбійського Університету (академічний партнер), International Media Support (IMS) та Razom for Ukraine (партнер адвокаційної кампанії).
У цьому воркшопі Тетяна Ходаківська поділиться практичними порадами та інструментами для документалістів/-ок, продюсерів/-ок, журналістів/-ок та всіх, хто працює з дітьми у складних контекстах.
Поговоримо, зокрема, про те, як і де підготувати команду та себе до зйомок із дітьми, які, можливо, пережили травму, та чому захист і безпека дітей – це не лише обов’язок, а й стратегічна перевага. Які дозволи та протоколи потрібні та про що запитують бродкастери й дистриб’ютори? Які правові та етичні пастки існують? Також спікерка поділиться, як знайти правильних партнерів – які допоможуть, а не нашкодять фінансуванню проєкта. Практичні вправи для роботи з дітьми та знімальною групою в екстрених ситуаціях.
Учасник(и):
Тетяна Ходаківська – членкиня Європейської кіноакадемії, стипендіатка Sundance Institute, Інституту гуманітарних наук (IWM) та випускниця Ex Oriente Film. Протягом останніх десяти років її творчість зосереджена на баченні світу дітьми та співпраці з ними.
Її останній короткометражний документальний фільм, знятий у співавторстві, – «Одного разу в Україні» – увійшов до шортлиста премії «Оскар» 2025 року. Проєкт у виробництві «Блакитний светр з жовтою діркою» (артдиректорка – Алевтина Кахідзе) був відзначений на Cannes Docs/Marche du Film 2024, The Gotham Week 2024, представлений на CPH:DOX 2024 та отримав нагороди на кіномаркетах WEMW 2024 у Трієсті та East Doc Platform 2025 у Празі.
Її документальний фільм у стилістиці cinéma vérité про смертність «Манливий, солодкий, без меж, або пісні й танці про смерть» був представлений на фестивалі Ji.hlava та номінований на «Найкращий документальний фільм» Української кіноакадемії у 2018 році. Серед нагород – «Золота Плакета» Чиказького міжнародного кінофестивалю (2014) за історичний мінісеріал «Ангели війни».
«Блакитний светр із жовтою діркою» – документальний фільм про дорослішання, що поєднує анімацію, кіноспостереження та партисипативний підхід до роботи з героями.
Фільм розповідає про українських дітей – Таїсу (15 років), Кирила (12 років) та їхніх друзів, які переосмислюють і малюють спогади про шість місяців, проведених у російському «перевиховному» таборі. Під час того, як оживають їхні спогади, ескізи перетворюються на гострі й емоційні анімації – вони передають не лише травму та сумніви, навіяні ідеологічною обробкою, а й миті дитячого захоплення, радості та пригод.