Фотовиставка Олександра Глядєлова «Чуєш, брате?» на Docudays UA-2015

05 березня 2015

Ми так часто чуємо про те, що надлишок зображень насильства в медіа притлумлює нашу сприйнятливість і здатність співпереживати, що сама ця думка вже давно зрівнялася з подібними картинками.

 

А вперше про це заговорили всього півстоліття тому, в часи війни у В'єтнамі, й ось чому:

 

«Знаєш що? Це перша війна в історії, за якою всі можуть спостерігати наживо. Ніхто раніше не бачив війну так близько. Ніхто не зможе сказати "якби я тільки знав". Тепер усі це знають і бачать. Бомби вбивають справжніх людей, а кулі роблять справжні діри. Бідні загублені сироти, заведені суспільством у глухий кут! А потім що? Жаль? Страх? Але це відбувається всередині меблів наших будинків. Не у В'єтнамі, не в голові, не на вулиці, а всередині предмета меблів. Ми не боїмося своїх меблів. У нас війна у В'єтнамі – в нашій кімнаті, як карта битви у дідуся».

 

Це цитата з найкращого, на мій погляд, документального фільму про війну – «Далеко від В'єтнаму» ("Loin du Vietnam", Франція, 1967). Відтоді кількість «меблів у наших будинках», що показують зображення воєн і терактів, збільшується з геометричною прогресією. Багато хто знає це відчуття ніяковості, коли ти гортаєш стрічку в фейсбуці з фотографіями «звідти», не зупиняючись, або ж перемикаєш вечірній випуск новин на рятівний серіал (і боже збав, якщо мене хтось запідозрить у докорі).

 

 

Фотографії Олександра Глядєлова виявити всередині меблів практично неможливо (спробуйте, я шукала). Але їх можна побачити в галереї «Дім Миколи» в рамках 12-го фестивалю Docudays UA, на виставці «Чуєш, брате?» – близько 60 світлин, які розповідають про революцію та війну в Україні.

 

І ось одна з багатьох причин, чому варто це зробити.

 

Глядєлов досі знімає так, як знімали півстоліття тому – на чорно-білу плівку, використовуючи аналогову камеру з ручним наведенням фокуса, механічним взводом затвора і без функції «серійна зйомка» – і ця технічна, здавалося б, деталь, робить його роботи принципово відмінними від потоку, що проходить перед нашими очима щодня. Знімати таким чином в епіцентрі бою практично неможливо, а тому фотографу доводиться вдивлятися в те, що відбувається в проміжках. Іншими словами – знімати не момент знищення, а життя. Потім він проявляє плівки і друкує фотографії вручну, що вимагає часу. Знімати таким чином новини неможливо, тому фотографу доводиться вдивлятися в те, що не швидкоминуче.

 

 

Мій друг, який часто буває в зоні військових дій як журналіст, сказав мені якось, що найстрашніше, що він там бачив – це дерева, пошматовані артилерійськими снарядами. Серед світлин Глядєлова є й одна про такі дерева. Цей знімок говорить мені про артилерійські обстріли в сто разів більше, ніж палаючі боєголовки «градів», і навіть більше, ніж зруйновані житлові будинки (адже, зрештою, їх так часто показують у новинах).

 

Вдивляючись в обличчя солдатів, які мирно дрімають між боями або перечікують артобстріл в укритті, я бачу все ті ж зламані дерева. Багатьох із них уже немає в живих. Але тривога і надія в їхніх очах передається через ці фотографії, як вибухова хвиля, практично не натрапляючи на опір.

 

Юлія Сердюкова, координатор фотовиставок та майстер-класів Docudays UA

 

Виставка проходитиме 19-26 березня 2015 у Галереї «Дім Миколи» (у Київському палаці дітей та юнацтва), вул. Івана Мазепи, 13. Години для відвідувння: 12.00-18.00.

 

Презентація за участі автора відбудеться 22 березня о 16.30.

22 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 6 — 13 
червня 2025
«Ми мріємо стати непотрібними»: ініціатива «Трибунал для Путіна» (T4P…
Конспект
27 березня 2025
«Ми мріємо стати непотрібними»: ініціатива «Трибунал для Путіна» (T4P) презентувала результати роботи за три роки
Конспект
27 березня 2025
Партнери «Кави з правозахисниками/-ицями» на 22 Docudays UA: результа…
Новини
21 березня 2025
Партнери «Кави з правозахисниками/-ицями» на 22 Docudays UA: результати опенколу
Новини
21 березня 2025
Оголошуємо журі «RIGHTS NOW!-2025»
Новини
19 березня 2025
Оголошуємо журі «RIGHTS NOW!-2025»
Новини
19 березня 2025
У Берліні на Café Kyiv 2025 показали документальну стрічку від ГО «До…
Новини
18 березня 2025
У Берліні на Café Kyiv 2025 показали документальну стрічку від ГО «Докудейз» про теракт в Оленівці
Новини
18 березня 2025
Запрошуємо до студентського журі Docudays UA-2025!
Новини
13 березня 2025
Запрошуємо до студентського журі Docudays UA-2025!
Новини
13 березня 2025
«Центр безпечного Інтернету»: як допомагає з просвітою документальне …
Конспект
28 лютого 2025
«Центр безпечного Інтернету»: як допомагає з просвітою документальне кіно
Конспект
28 лютого 2025
Три роки повномасштабної війни. Свідки та їхні спогади
Новини
17 лютого 2025
Три роки повномасштабної війни. Свідки та їхні спогади
Новини
17 лютого 2025
Долучайтеся до відкритої онлайн-події 11 лютого – презентації «Центру…
Новини
10 лютого 2025
Долучайтеся до відкритої онлайн-події 11 лютого – презентації «Центру безпечного Інтернету»
Новини
10 лютого 2025