Docudays UA долучається до культурної дипломатії

18 січня 2016

    

Docudays UA вирушає у турне Європою

21 січня у Парижі розпочнеться міжнародне турне «ПОБАЧИТИ КРАЇНУ: DOCUDAYS UA МАНДРУЄ СВІТОМ» (SEE UKRAINE: DOCUDAYS UA ON TOUR). Події фестивалю проходитимуть у приміщеннях кінотеатру La Filmothèque du Quartier Latin та арт-простору Jour et Nuit Culture. Проект SEEUKRAINE: DOCUDAYS UA ON TOUR – це акція у галузі культурної дипломатії, що реалізується Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA.

 

Протягом січня-серпня 2016 року проект SEE UKRAINE: DOCUDAYS UA ON TOUR відвідає п’ять країн Європи: Францію, Німеччину, Італію, Іспанію та Грецію. У програмі фестивалю заплановані покази документальних фільмів, фотовиставки, зустрічі з українськими кінематографістами, а також лекції та дискусії за участю громадських активістів і правозахисників, які допоможуть глядачам краще зрозуміти ситуації, зображені у фільмах, та нададуть більше інформації про події у країні.

 

У французьку програму, що триватиме майже місяць, увійшли шість українських неігрових стрічок, що в різні роки були показані на Docudays UA. Всі представлені стрічки за часом створення охоплюють майже століття й дозволяють побачити країну з різних ракурсів і культурно-історичних перспектив. Це призери міжнародних кінофестивалів, які в останні роки відкривали світові українську документалістику: «Жива ватра» (2014) Остапа Костюка та «Час життя об’єкта в кадрі» (2012) Олександра Балагури, а також альманах «Євромайдан. Чорновий монтаж» (2014), який відображає три місяці революції і був першим фільмом-свідченням вибуху пробудженої гідності українців. Про країну часів перебудови та перших років новітньої історії держави розповідають дві стрічки одного з перших незалежних українських документалістів Сергія Буковського «Завтра свято» (1987) і «Україна: Точка відліку» (2011).

 

У програмі показів є і класика кінематографу – чорно-білий німий фільм «Одинадцятий» (1928) Дзиґи Вертова, в якому йдеться про 1920-ті роки, період будівництва соціалізму в Українській РСР та індустріалізації, часи, коли молоде покоління митців натхненно творило нову міфологію і працювало на радянську пропаганду. Показ стрічки відбудеться у супроводі живої музики у виконанні піаністки Софії Турти та композитора Антона Байбакова, який спеціально створив оригінальний саундтрек для «Одинадцятого» у рамках проекту «Коло дзиги» – серії музичних кіноперформансів, започаткованих Центром Олександра Довженка.

 

Під час показів також відбудуться зустрічі та обговорення фільмів із режисерами Сергієм Буковським, Олександром Балагурою та продюсеркою Юлією Сердюковою. Також у рамках проекту в Парижі пройде фотовиставка Олександра Глядєлова «Чуєш, брате?», яку відкриє сам автор. Це експозиція, яка розповідає про революцію та війну Росії проти України. Минулого року фотовиставка була показана на Docudays UA у Києві, а також у регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Олександр Глядєлов знімає на чорно-білу плівку, використовуючи аналогову камеру з ручним наведенням фокуса. Знімати таким чином в епіцентрі бою практично неможливо, а тому фотографу доводиться вдивлятися в те, що відбувається в проміжках життя між боями.

 

Важлива складова SEE UKRAINE: DOCUDAYS UA ON TOUR – дискусійна платформа. У Франції відбудуться дві розмови за участі відомих активістів і правозахисників про сучасні події в Україні.

 

Дебати «Куди прямує Україна після Євромайдану» будуть сфокусофані на осмисленні перемог та поразок після української Революції гідності. Євромайдан і війна Росії проти України змусили українців переосмислити своє минуле і майбутнє й усвідомити, яку країну ми хочемо збудувати, і водночас поставили європейців перед вибором: або продовжувати спокійно споглядати, як у світі набирає силу політика ворожнечі, або захищати свої цінності. Яке місце України в європейському проекті і що вона може у нього принести? У дискусії візьмуть участь філософ Володимир Єрмоленко (Україна), правозахисниця Саша Кулаєва (Росія-Франція), фотограф Олександр Глядєлов (Україна) та продюсерка Юля Сердюкова (Україна). На сьогоднішній день Російська Федерація протизаконно утримує за ґратами 21 громадянина України. Це люди різного віку, різних національностей, з різним бекграундом та політичними поглядами, яких об’єднує одне: вони стали жертвами війни, розв’язаної російським керівництвом проти України.

 

Дискусія «В’язні Кремля» покликанана привернути увагу міжнародної спільноти до проблеми політичних в’язнів у Росії й сфабрикованих проти них справ. У дискусії візьмуть участь продюсерка фільму про справу Олега Сенцова «Процес» Марія Гаврілова (Росія), спів-координаторка кампанії #LetMyPeopleGoМарія Томак (Україна) та правозахисниця Стефанія Кулаєва (Росія-Бельгія), яка бореться з дискримінацією російських громадян, що висловлюють проукраїнські погляди.

 

«Ми переконані, що документальне кіно, фотографія та живе спілкування – найкращий засіб швидко й ефективно занурити іноземних глядачів у соціально-культурну та політичну реальність нашої країни, донести правду про російську агресію й показати, що Україна – європейська держава свободи, позитивних змін і талановитих людей, які нині мужньо й самовіддано захищають найвищі європейські цінності», – пояснює Алла Тютюнник, директор проекту SEE UKRAINE: DOCUDAYS UA ON TOUR.

 

SEE UKRAINE: DOCUDAYS UA ON TOUR відбувається за підтримки Фундації відкритого суспільства та Міжнародного фонду «Відродження».

22 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 6 — 13 
червня 2025
«Виявляється, це нам треба вчитися в українців»: Grand voyage кіноклу…
Культурна дипломатія
22 листопада 2024
«Виявляється, це нам треба вчитися в українців»: Grand voyage кіноклубів у Париж
Культурна дипломатія
22 листопада 2024
Відкриваємо прийом фільмів на Docudays UA-2025
Новини
01 серпня 2024
Відкриваємо прийом фільмів на Docudays UA-2025
Новини
01 серпня 2024
ГО «Докудейз» запускає проєкт LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів війни
Новини
26 липня 2024
ГО «Докудейз» запускає проєкт LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів війни
Новини
26 липня 2024