Із 15 жовтня в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE розпочинається сезон Мандрівного фестивалю. Для перегляду будуть доступні шість документальних історій. Розповідаємо про фільми та умови показів.
15 жовтня — 30 листопада
Відкриє програму стрічка від номінованого на «Оскар» режисера Сімона Леренґа Вільмонта та режисерки Аліси Коваленко — «Дівчинка далеко від дому». Історія про 13-річну Настю, гімнастку з Києва. Здобувши перемогу на українському чемпіонаті разом із гуртом близьких подруг, Настя та її бабуся змушені тікати в Німеччину через війну в Україні. У незнайомому місті Ґелсенкірхен дівчинці доведеться почати все спочатку й жити з невідомістю: чи побачить вона колись своїх батьків і друзів знову?
22–30 листопада
Протягом останнього тижня Мандрівного фестивалю буде нагода побачити п’ять фільмів, які чуттєво осмислюють теми захисту прав людини, пам’яті, дому та взаємин людини з природою.
Кадр із фільму «У сітях»
У рамках інформаційної кампанії «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей», яку ГО «Докудейз», Мережа DOCU/CLUB та ВГО «Магнолія» спільно започаткували цього року, запрошуємо до перегляду чеської повнометражної стрічки «У сітях», яку створили режисери Віт Клусак і Барбора Халупова. В ній три дорослі актриси вдають із себе дванадцятирічних дівчат і реєструються в найпопулярніших соціальних мережах 18+ для експерименту, що відкриває суспільству складну, болісну та досить стигматизовану тему сексуального насильства над дітьми. На жаль, проблема торкнулася всіх країн і її масштаби тільки зростають.
Робота нідерландського режисера Вальтера Стокмана «Київські файли» повертає до часів, коли Україна перебувала в системі радянського тоталітаризму й держапарат всеохопно стежив за всіма громадян(к)ами. Фільм порушує питання особистої відповідальності за злочини в умовах диктатури. В основі стрічки — спогади трьох людей, яким випала нагода побачити справи, відкриті КДБ на них самих.
Фільм польського режисера Даніеля Стопи «Кіоск» здобув дві спеціальні відзнаки на фестивалі Docudays UA у Києві: у конкурсі DOCU/КОРОТКО та від студентського журі. Стрічка розповідає про жіночу дружбу й солідарність. Двоє жінок у газетному кіоску заповнюють документи на розлучення однієї з них, аби та могла відкрити нову сторінку життя без страху та насильства.
Кадр з фільму «Чоботи в ґрунті, руки в землі»
Невелика за хронометражем, але щемка історія «Чоботи в ґрунті, руки в землі» Кароліни Ускакович спонукає до роздумів про силу звʼязку людини з природою, малою батьківщиною, сімейними традиціями, а також про відродження ідентичності й терапевтичний ефект городництва.
Якось Кароліна, яка мешкає в Нідерландах, поскаржилася по телефону своїй бабусі на тамтешні помідори: несмачні. Коли взимку 2021 вона приїхала в гості до своєї бабусі Зої, — гордої української пенсіонерки, — та подарувала онуці пакетик насіння власних томатів. Однак наступний сезон вирощування помідорів опинився під загрозою через вторгнення Російської Федерації в Україну. Незважаючи на складні обставини, навесні 2022 Зоя та Кароліна все ж посіяли помідори: одна на городі у Вінниці, інша — на балконі квартири в далеких Нідерландах. Зоя вчить Кароліну догляду за рослинами, а між тим у буденних розмовах вони торкаються тем русифікації, насадження поколінням українців/-ок комплексу меншовартості та здатності нашої нації виживати й відроджуватися за будь-яких умов.
Ще одна стрічка з нідерландським колоритом — «Порося Нельсон» від режисерки Аннеке де Лінд ван Венґарден. Фільм покаже сім’ю, яка взяла за домашнього улюбленця карликове поросятко. Принаймні, так думали власники тваринки, поки Нельсон не виріс у півтонного звіра й не став причиною бунту сусідів, однокласників та уваги поліції.
Усі покази розпочинатимуться о 10:00 і будуть доступними для перегляду впродовж семи днів з моменту придбання квитка. Вартість квитків — 80 гривень для повного метру та 40 гривень для короткометражних фільмів. Будь ласка, зверніть увагу, що онлайн-покази будуть доступні лише на території України.
Чільне фото: кадр з фільму «Дівчинка далеко від дому»
21 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства Королівства Нідерландів в Україні та International Media Support.
Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть виключно її автор(к)и.