Минулого року Харківська правозахисна група (ХПГ) звернулася до команди Архіву Війни з проханням допомогти в аналізі судових рішень щодо справ про колабораціонізм. Метою було оптимізувати процес їх перегляду та надати структуровані дані для підготовки аналітичного звіту. Розповідаємо про спільні досягнення наших організацій.
Початок співпраці
На момент звернення реєстр судових рішень вже був відкритий для доступу. Команда Архіву Війни радо погодилася допомогти з оптимізацією та аналізом, використовуючи штучний інтелект для автоматизованого збору та обробки даних. Завдяки цьому вдалося створити детальну таблицю, яка включала, крім інших, такі параметри:
суд, який виніс рішення;
номер судового провадження;
дату ухвалення остаточного рішення;
кваліфікацію (номер статті та частини);
підставу відкриття провадження (за що саме покарали особу);
посаду засудженої особи на момент винесення вироку та її попередні посади – це було важливо з огляду на саму суть провадження;
міру покарання.
Подальша спільна робота
Після формування таблиці влітку 2024 року ХПГ провела додаткові перевірки та аналіз для підготовки свого звіту. Восени того ж року правозахисники/-иці звернулися з проханням оновити дані провадженнями, які були відкриті після останньої взаємодії команд ХПГ та Архіву. Ми вдруге надали оновлену інформацію, що дало змогу ХПГ дозбирати дані, аби завершити аналітичний звіт.
Ключові висновки звіту ХПГ
Звіт Харківської правозахисної групи висвітлює реальний стан судових рішень у справах про колабораціонізм за кожною частиною статті 111-1. У ньому проаналізовано, як суди ухвалюють вироки, за які діяння людей притягають до відповідальності та за яких обставин, а також які терміни покарання призначають. Звіт також підкреслює, що деякі вироки можуть бути суперечливими та викликати дискусії щодо справедливості та пропорційності покарань.
«Цей звіт не є демонстрацією зразкового правосуддя в Україні. Він досить контроверсійний, але відображає реальну судову практику», – зазначає Валентина Гуменна, архівістка команди Архіву Війни.
Проєкт став можливим завдяки злагодженій взаємодії аналітиків/-инь, юристів/-ок та технічної команди. Одним із двох аналітиків ХПГ, що працював над звітом, був фахівець, який ще до завершення роботи мобілізувався до лав ЗСУ. Ми вдячні кожній та кожному, хто долучився до створення цього важливого дослідження.
Ілюстрація Харківської правозахисної групи на основі фото з сайту РІА-Південь © Марія Крикуненко