Третій сезон Rights Now! Podcast: слухайте 8 дискусій про виклики, стійкість і українську перспективу

14 липня 2025

Які випробування, крім нинішньої війни з Росією, чекають нас у XXI столітті та що допоможе українській нації вижити? Як боротися з російськими маніпуляціями та пропагандою і повернути їх проти ворога? Що «неможливе» ми повинні зробити для людей, які повертаються з фронту та полону? Як посилити безпеку дітей і впоратися з демографічною кризою, аби мати майбутнє? Про все це слухайте в новому сезоні Rights Now! Podcast – спільному проєкті з Radio SKOVORODA, який ми записали під час фестивалю Docudays UA.

До третього сезону подкасту ввійдуть 8 дискусій правозахисної програми RIGHTS NOW!, що відбулися на майданчиках 22 Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Провідні експерт(к)и, діячі/-ки й представники/-иці громадського та державного секторів говорили про виклики для українського громадянського суспільства на четвертому році широкомасштабної війни, внутрішню і зовнішню політику України, фактори стійкості та стратегічні перспективи.


Епізоди Rights Now! Podcast виходитимуть по понеділках і п’ятницях – двічі на тиждень, – на основних цифрових платформах: Apple Podcasts, Spotify та SoundCloud. Релізи перших розмов уже доступні для прослуховування.


Відкриває цьогорічний сезон дискусія «З неволі – додому: виклики реінтеграції та реабілітації звільнених бранців Кремля». Що потрібно людині після обміну або тривалих бойових – фізично, емоційно, юридично? Якою має бути система державної підтримки та чим ми можемо допомогти як суспільство? Своїми думками й досвідом повернення діляться: ветеран і правозахисник Максим Буткевич, ветеран, маркетинговий директор компанії TAF Drones Максим Колесніков, а також менеджерка напряму подолання наслідків війни Центру громадянських свобод Альона Максименко. Модерує Анастасія Головненко, координаторка адвокаційних кампаній Центру громадянських свобод.


Росія десятиліттями намагалася знищити українську історичну пам’ять і нав’язати світові імперську ідеологію та легітимізувати свою агресивну політику. У другому епізоді «Історія vs пропаганда: як Україна відвойовує правду про своє минуле?» журналістка і модераторка Дарія Гірна разом з істориком і народним депутатом Володимиром В’ятровичем, літературознавицею і головою міжнародного відділу Українського кризового медіацентру Тетяною Огарковою, а також істориком і блогером Владленом Мараєвим розмірковують про складність пошуку правди в історії, протидію російським наративам та  зміни у сприйнятті нашої держави за кордоном.


Продовжить тему викриття маніпуляцій і пропаганди розмова про інформаційну стійкість – «Постправда: як російські наративи працюють з різними інформаційними бульбашками і як ми можемо протидіяти?». Її спікер(к)и – керівниця відділу дезінформаційних розслідувань OpenMinds Юлія Дукач, журналіст і блогер Денис Казанський та лекторка і засновниця ініціативи з інформаційної гігієни «Як не стати овочем» Оксана Мороз. Разом із головною редакторкою «Громадського радіо» Вікторією Єрмолаєвою зʼясовуємо, як ворог намагається роз’єднати наше суспільство і послабити підтримку на міжнародному рівні, які проблеми є в українському інформаційному просторі та в який спосіб ми можемо несвідомо підігравати Росії.


Важлива дискусія, яку ми збережемо у подкасті Rights Now!, «Стратегія України: що нам треба, щоб вистояти?» – з візіонером і директором Інститут фронтиру Євгеном Глібовицьким та волонтеркою, керівницею Центру підтримки аеророзвідки та проєкту Victory Drones Марією Берлінською, яку модерував журналіст Вадим Карп’як. Говоримо про наші сильні сторони, технології, небезпечніші за ядерну зброю, сценарії подальшого розвитку подій і те, що визначатиме хід війни.


У п’ятому епізоді зупинимося на питаннях безпеки дітей, які з війною стали ще вразливішими, та одній із найбільших для них загроз цифрового світу – сексуального онлайн-насильства. Яка міжнародна практика боротьби з такими злочинами, які інструменти вже працюють в Україні та що нам потрібно змінити, зокрема, на законодавчому рівні? Слухайте запис розмови «Рух до європейських стандартів: як захистити дитину від сексуального насильства в інтернеті?» з уповноваженою Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’єю Герасимчук, керівницею експертної групи впровадження проєктів цифровізації освіти Мінцифри Ярославою Дьо, психологинею та експерткою інформаційної кампанії «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей» Мар’яною Гевко та керівником напряму протидії насильству над дітьми ВГО «Магнолія» Олексієм Сидоренком. Модерувала журналістка і директорка Правозахисного департаменту ГО «Докудейз» Анастасія Багаліка


Наступний випуск присвячений нашому найціннішому ресурсу – людському потенціалу. Цифрами, своїм баченням того, що спонукатиме українців і українок лишатися тут і повертатися з-за кордону та як вирішувати проблему депопуляції – у дискусії «Демографічна стратегія: як виглядає наше майбутнє?» діляться виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський, дослідниця Інституту поведінкових досліджень American University Kyiv Наталія Заїка та правозахисник Максим Буткевич, який 15 років опікувався біженцями й мігрантами. Розмову веде Ольга Духніч, редакторка і журналістка NV, керівниця напряму «Демографія та міграція» в Інституті фронтиру.


Як Росія може намагатися повернути нас у свою зону впливу та чи можливий в Україні так званий «грузинський сценарій»? У сьомому епізоді «Як не втратити демократію: ризики проросійського реваншу та уроки для України» картвельський кінорежисер-документаліст Ґіорґі Мревлішвілі, очільниця правління Громадянської мережі «ОПОРА» Ольга Айвазовська, головний редактор Руху «Чесно» Олександр Саліженко, а також журналіст і голова Комісії журналістської етики Андрій Куликов як модератор обговорюють ситуацію в Сакартвело, дискутують про політичну памʼять, поляризацію і необхідність збереження єдності в суспільстві.

 

Завершить третій сезон Rights Now! Podcast дискусія «Мистецтво проти міфів: як Україна руйнує імперські наративи і формує свій новий образ у світі?». В її фокусі – мистецькі проєкти, що відкривають справжню Україну, досвіди культурної дипломатії, боротьби за субʼєктність і справедливість. Говоримо про це з кураторкою виставкових проєктів і колекції Мистецького арсеналу Ольгою Мельник, історикинею мистецтва і дослідницею Оксаною Семенік, культурологинею та арткритикинею Євгенією Буцикіною, а також із режисером ігрового та документального кіно, директором артдепартаменту ГО «Докудейз» і співзасновником Архіву Війни Романом Бондарчуком. Модерує розмову керівниця відділу літературної та книжкової справи Мистецького арсеналу Валентина Сотникова.


Нагадаємо, записи найцікавіших панельних дискусій 22 Docudays UA, зокрема правозахисної програми RIGHTS NOW!, Архіву Війни, майстерні DOCU/КЛАС та індустрійної платформи DOCU/ПРО можна також переглянути в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE у вільному доступі. Обирайте зручний формат, слухайте та осмислюйте.


22 Docudays UA відбувся за фінансової підтримки Європейського Союзу, Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження». Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відповідають поглядам Європейського Союзу, урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть винятково її автор(к)и.

22 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 6 — 13 
червня 2025
Презентуємо виставковий каталог LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни
Новини
03 липня 2025
Презентуємо виставковий каталог LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни
Новини
03 липня 2025
17 подій Docudays UA у відкритому доступі в онлайн-кінотеатрі DOCUSPA…
Огляд програми
22 червня 2025
17 подій Docudays UA у відкритому доступі в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE
Огляд програми
22 червня 2025
Незліченні рідкісні ресурси: підсумки Docudays UA 2025
Новини
20 червня 2025
Незліченні рідкісні ресурси: підсумки Docudays UA 2025
Новини
20 червня 2025
Docudays UA розпочав цифровізацію Каталогів української документаліст…
Культурна дипломатія
17 червня 2025
Docudays UA розпочав цифровізацію Каталогів української документалістики та презентує онлайн-видання 2019 року
Культурна дипломатія
17 червня 2025
Зустрічайте проєкти-переможці шоукейсу RAW DOC 2025
Новини
14 червня 2025
Зустрічайте проєкти-переможці шоукейсу RAW DOC 2025
Новини
14 червня 2025
Робота з пам'яттю, особлива акустика та діалог: інтерв’ю з організато…
Інтерв'ю
13 червня 2025
Робота з пам'яттю, особлива акустика та діалог: інтерв’ю з організатор(к)ами та ментор(к)ами Лабораторії
Інтерв'ю
13 червня 2025
«Кожен уламок — це пам’ять»: Сашко Долгий про нагороду для Docudays U…
Інтерв'ю
13 червня 2025
«Кожен уламок — це пам’ять»: Сашко Долгий про нагороду для Docudays UA 2025
Інтерв'ю
13 червня 2025
Вітайте переможців і переможниць Docudays UA 2025!
Новини
12 червня 2025
Вітайте переможців і переможниць Docudays UA 2025!
Новини
12 червня 2025