«Жива бібліотека» – це інтерактивний захід, що надає людське обличчя ідеї розмаїття. Ми організовуємо «Живу бібліотеку» й запрошуємо людей з унікальним досвідом взяти в ній участь. Люди-«книжки» дають «читач(к)ам» у нашій бібліотеці можливість діалогу та усвідомлення того, як сильно реальне життя людини може відрізнятися від поширеного стереотипу про неї.
Цьогоріч «книгами» у «Живій бібліотеці» стануть люди, сила яких у незламності, бажанні діяти попри все, творити позитивні зміни в суспільстві та захищати власну країну. Ці люди об’єднані історіями подолання викликів війни, складних життєвих ситуацій, стигм та дискримінації. Кожна історія є прикладом свідомого вибору, а також того, що толерантність до різноманіття є невіддільною складовою здорового та вільного суспільства з європейськими цінностями.
У фокусі «Живої бібліотеки» – «книги» з військовим досвідом. Ви почуєте історії військовослужбовиць, які полишили цивільні професії та пішли захищати Україну, а також представників ЛГБТІК-спільноти у війську. Поспілкуєтеся з незламними захисниками Маріуполя та дізнаєтеся, як налагоджують життя військові з важкими травмами.
На жаль, через повномасштабне вторгнення дехто з українців та українок пережив окупацію або полон. Ви почуєте, що допомогло нашим співгромадян(к)ам витримати ці випробування. Також ми поговоримо, як під час війни іранська та ромська громади зберігають свою культуру й цінності, а також допомагають Україні. Крім того, під час «Живої бібліотеки» ви дізнаєтеся, як живуть та будують кар’єру люди з розладом аутистичного спектру та синдромом Дауна, як нині долають труднощі люди з онкологією та ВІЛ, а люди з інвалідністю відстоюють своє право на повноцінне життя.
Окремою частиною програми стане «Місток з фронту», під час якого ми спробуємо встановити звʼязок із «книгами», які перебувають наближено до лінії бойових дій.
Як стати «читачем» чи «читачкою»?
«Жива бібліотека» діятиме в кінотеатрі «Жовтень» (другий поверх) з 7 по 11 червня. Кожного дня там будуть три сесії «читання» з 12:30 до 13:00, з 13:30 до 14:00 та з 15:00 до 15:30. Тривалість кожної сесії – 30 хвилин.
Радимо заздалегідь обрати цікаві вам «книги» в розкладі «Живої бібліотеки» на сайті (оновлення згодом). А наші волонтери й волонтерки на локації допоможуть потрапити на обрані сесії. Під час самої події ви зможете ставити свої питання «книгам».
«Читачі» й «читачки» мають дотримуватися встановлених правил:
Триматися черги під час дискусії та давати можливість висловитися іншим.
«Повернути книгу» назад у «бібліотеку» в такому ж психічному стані, в якому вона була до зустрічі з «читачем» чи читачкою.
У «Живій бібліотеці» не буває безглуздих, незручних або гострих питань. Так само немає місця для образ.
Історія
Перша «Жива бібліотека» (Human Library) з’явилась у 2000 році в Данії на музичному фестивалі Roskilde. Її концепцію розробила данська неурядова молодіжна організація «Зупини насильство» (Stop the Violence). Відтоді ця ідея стала дуже популярною і її втілили у життя в Україні також.
«Жива бібліотека» руйнує стіни між людьми та шкідливі стереотипи завдяки спілкуванню. Варто лише спробувати!
Куратор проєкту: Євген Павлюковський, e-mail: [email protected].
22 Docudays UA проводиться за фінансової підтримки Європейського Союзу, Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження». Думки, висновки чи рекомендації не обов'язково відповідають поглядам Європейського Союзу, урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть винятково її автор(к)и.