Огляд програми

Спеціальні події 2025: імпульс до дій!

23 травня 2025

Особливі фільми програми «Спеціальних подій» та їхній зв’язок із правозахисною тематикою — в огляді програмної директорки Docudays UA Юлії Коваленко



До цьогорічної програми Спеціальних подій увійшли три стрічки, які об’єднує пульс правозахисної актуальності. Ці фільми тісно пов’язані з подіями у секції RIGHTS NOW! — вони відкривають широке поле для дискусій та кампаній. У певному сенсі ці стрічки виходять за межі кінозалів і запрошують до дії.



Кадр із фільму «Татова колискова»


Безумовно, чи не найгострішою для українського суспільства лишається низка питань щодо захисту прав військовослужбовців/-виць, ветеранів/-ок та їхніх сімей. Від ротацій, управління кадрами, звільнення з армії до реабілітації, виплат чи комунікації з рідними зниклих безвісти та загиблих. Очевидно, що у нас і у нашої держави ще чимало невиконаної «домашньої роботи». У програмі RIGHTS NOW! будемо говорити про це під час окремої дискусії «Захист прав військових: як має змінитися українська армія?» за участі уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей Ольги Решетилової.

А на великих екранах ці питання порушить камерна історія — «Татова колискова» Лесі Дяк. Це повнометражний дебют, у якому режисерка, спостерігаючи за своїм героєм, поступово і сама стає дійовою особою в кадрі. Шкода, завдана війною, переслідує навіть далеко від фронту — вона продовжує отруювати стосунки, руйнувати сім’ї і впливає на дедалі ширше коло людей. Навчитися загоювати ці рани — важливе завдання не лише для тих, хто з ними живе, а й для всього суспільства, яке інакше ризикує стати паралізованим.



Кадр із фільму «Державні іспити»


Інша картина, що також осмислює «домашню роботу» для суспільства — навіть у більш прямому сенсі, — переносить нас у Сакартвело. «Державні іспити» — фільм Ґіорґі Мревлішвілі, члена цьогорічного журі RIGHTS NOW!, — стежить за вчителькою картвельської мови та літератури Наною Мґалоблішвілі та її учнями й ученицями, які готуються до національного іспиту. Жінка ледве вижила під час жорстокого силового розгону антирадянського мітингу у Тбілісі 1989 року, проте на все життя зазнала шкоди здоров’ю — прямого нагадування про ціну і цінність незалежності. Саме цієї свідомості та деколонізаційного бачення вона намагається навчити своїх школярів — юне покоління, від якого залежить майбутнє країни. Кропітка деколонізаційна робота всередині суспільства лишається актуальною і для України, адже найкращого щеплення від імперіалістської пропаганди, окрім критичного мислення, людство ще не вигадало. Продовжимо розмову про це під час дискусії «Як не втратити демократію: ризики проросійського реваншу та уроки для України» у секції RIGHTS NOW!, в якій також візьме участь режисер фільму — Ґіорґі Мревлішвілі.




Кадр із фільму «Мій щоденник сексуального шантажу»

Третя стрічка програми символічно прокладає нам міст до ще однієї теми — роботи з дітьми та підлітками. «Мій щоденник сексуального шантажу» Патрісії Франкеси можна сміливо назвати документальним горором для усіх, хто хоч раз втрачав свій гаджет з персональною інформацією та доступами до різних акаунтів. Патрісії довелося пережити значно гірші наслідки крадіжки її лептопа, ніж просто втрату цінного пристрою. Альбоми з приватними фотографіями та доступи до облікових записів у соціальних мережах у таких ситуаціях роблять нас надзвичайно вразливими перед шантажистами та зловмисниками. Та чи не найвразливішими залишаються саме діти і підлітки. Фільм Патрісії — фактично її щоденник, який вона уривчасто знімала від дня крадіжки лептопа і впродовж усього часу сексуального шантажу, влаштованого таємним переслідувачем. На цьому шляху вона опинилася наодинці із системною байдужістю та повільністю поліції, тож мусила вигадати власний — елегантний і водночас дуже сильний — спосіб протистояти цьому жахіттю. А от як убезпечити дітей і підлітків від сексуального насильства в інтернеті — будемо обговорювати у програмі RIGHTS NOW! під час воркшопу «Як розпізнати і протидіяти сексуальному насильству над дітьми в мережі». Захід відбудеться у межах всеукраїнської інформаційної кампанії «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей» — спільної ініціативи ГО «Докудейз» та ВГО «Магнолія».

Чільне фото: кадр із фільму «Татова колискова»

 

22 Docudays UA проводиться за фінансової підтримки Європейського Союзу, Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження». Думки, висновки чи рекомендації не обов'язково відповідають поглядам Європейського Союзу, урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть винятково її автор(к)и.

22 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 6 — 13 
червня 2025
Архів, пам’ять і спадщина. Міждисциплінарна мистецька програма DOCU/C…
Огляд програми
23 травня 2025
Архів, пам’ять і спадщина. Міждисциплінарна мистецька програма DOCU/CИНТЕЗ-2025
Огляд програми
23 травня 2025
Практичні поради від розробки фільму до виходу на екрани. Не пропусті…
DOCU/ПРО
22 травня 2025
Практичні поради від розробки фільму до виходу на екрани. Не пропустіть на DOCU/ПРО!
DOCU/ПРО
22 травня 2025
DOCU/ХІТИ 2025: подорож болем та пошук щастя
Огляд програми
22 травня 2025
DOCU/ХІТИ 2025: подорож болем та пошук щастя
Огляд програми
22 травня 2025
Чилійський погляд: фокус кінофестивалю FIDOCS на 22 Docudays UA
Огляд програми
21 травня 2025
Чилійський погляд: фокус кінофестивалю FIDOCS на 22 Docudays UA
Огляд програми
21 травня 2025
Копродукція в документальному кіно: огляд можливостей різних країн Єв…
DOCU/ПРО
20 травня 2025
Копродукція в документальному кіно: огляд можливостей різних країн Європи
DOCU/ПРО
20 травня 2025
Docs4Teens на 22 Docudays UA: прагнення до свободи у фільмах для підл…
Огляд програми
20 травня 2025
Docs4Teens на 22 Docudays UA: прагнення до свободи у фільмах для підлітків
Огляд програми
20 травня 2025
Мистецька робота з архівами: LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни на 2025 A…
Новини
19 травня 2025
Мистецька робота з архівами: LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни на 2025 AFIELD Forum
Новини
19 травня 2025
У cвіті ARTE: спецпрограма 22 Docudays UA
Огляд програми
19 травня 2025
У cвіті ARTE: спецпрограма 22 Docudays UA
Огляд програми
19 травня 2025