Огляд програми

Стійкість, що тримається на цінностях: програма RIGHTS NOW! 2025

27 травня 2025

Права людини – це не даність, а свідомий вибір суспільства. За одинадцять років життя у війні з Росією українське суспільство зазнало глибоких трансформацій і зміцнило цей інститут, тоді як сама Україна стала для цивілізованого світу символом стійкості, відданості європейським цінностям, форпостом свободи та демократії. Навіть у моменти найбільшої крихкості ми продовжуємо боротися, відбудовувати і розвивати, осмислювати і створювати. З яких ресурсів ми беремо на це сили? І що нам потрібно, щоб вистояти?


У правозахисній програмі RIGHTS NOW! 22 Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA ми говоритимемо про ресурси – країни і наші внутрішні. Про людський та економічний потенціал. Про силу опору та співдії. Про партисипативну демократію* як щоденну практику та громадську активність як рушійну силу громад і держави. Про готовність брати особисту відповідальність за теперішнє і творити майбутнє. 


Цьогоріч події RIGHTS NOW! – правозахисної програми Docudays UA – відбуватимуться з 7 по 12 червня. Це шість днів, насичених глибокими дискусіями з провідними експерт(к)ами, активіст(к)ами, правозахисниками та правозахисницями, а також чесними розмовами з людьми з різним життєвим досвідом. 


Секцію ранкових подій «Кава з правозахисниками/-ицями» ми співтворитимемо з громадськими організаціями та проєктами, що працюють із викликами війни і борються за притягнення винних до відповідальності. Дізнаємося, як Росія використовує культуру й освіту для виправдання своєї агресії та намагається «стерти» українську ідентичність у дітей на тимчасово окупованих територіях. Поміркуємо про справедливу відповідальність за колабораціонізм. Поговоримо про свободу мирних зібрань, проблему звільнення українок із російської неволі та бар’єри, з якими стикаються лідерки громадянського суспільства.


У «Живій бібліотеці» зосередимося на цінності людського ресурсу та історіях незламності, подолання складних життєвих ситуацій, дискримінації та стигм. Цього разу її «книгами» стануть військовослужбов(и)ці, зокрема з ЛГБТІК-спільноти, українці/-ки, які пережили досвід окупації та полону, а також люди, які живуть із розладом аутистичного спектру та ВІЛ, представники/-иці іранської та ромської громад. І вже традиційно спробуємо прокласти «місток із фронту» – вийти на зв’язок із захисниками/-ицями, які перебувають на передовій.


Свою дискусію готує й команда Архіву Війни – неприбуткової організації, створеної спільними зусиллями ГО «Докудейз» та ГО Infoscope. Це найповніше цифрове сховище, яке зберігає та систематизує мільйони матеріалів про повномасштабне російське вторгнення в Україну.


Дискусія об’єднає документаторів/-ок, журналістів/-ок і правозахисників/-иць – авторів і авторок фільмів позаконкурсної програми «АРХІВ ВІЙНИ / ДОКАЗИ» – аби поговорити про сьогоднішні виклики, зміни в мотивації та реаліях документування війни, а також про пошук сенсів у цій роботі після трьох років повномасштабного вторгнення.


Основу правозахисної програми складуть денні та вечірні дискусії RIGHTS NOW!, присвячені непростим, чутливим, але надважливим у ці часи темам прав людини, інклюзії та демократії, на які ми поглянемо через факти та їхнє осмислення, мистецькі прояви та документальне кіно. Цю дискусійну панель на 22 Docudays UA відкриє соло-розмова з уповноваженою Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей Ольгою Решетиловою – про військових як одну з найменш захищених на сьогодні категорій в Україні, проблеми, з якими вони стикаються, пріоритетні зміни в законодавстві та українській армії. В цей день, 7 червня, подискутуємо також про реальність постправди, яку своєю пропагандою та дезінформацією створює Росія, про те, як вона впливає на різні країни та їхні суспільства і як цьому протидіяти. А ще порушимо питання деколонізації та руйнування міфів про Україну через мистецькі проєкти і культурну дипломатію. Якою насправді є наша ідентичність і яким має бути новий образ нашої держави?


Наступного дня запрошуємо дізнатися більше про проблему сексуального насильства над дітьми в кіберпросторі. Під час практичного воркшопу розкажемо, як боротися з такими злочинами та стати опорою і підтримкою для дітей. Цю подію ми організовуємо в межах всеукраїнської інформаційної кампанії «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей» – спільної ініціативи ГО «Докудейз» та ВГО «Магнолія».


Увечері 8 червня сфокусуємося на викликах реінтеграції та реабілітації звільнених бранців Кремля. Що чекає на людину після повернення з неволі, як повинна діяти держава та яку роль може відіграти суспільство? 


9 червня ми продовжимо тему безпечного цифрового середовища та захисту дітей від сексуального онлайн-насильства дискусією про наближення українських практик і законодавства в цих питаннях до європейських стандартів. Проаналізуємо, наскільки ефективними є поточні механізми протидії кіберзлочинам, які зміни потрібно впровадити в Україні та чому це – спільне завдання держави і громадськості.


Що робитиме РФ після провалу воєнного сценарію захоплення України? Чи намагатиметься зробити це в інший спосіб – через інфільтрацію проросійських ідей і політичних проєктів? Чого нас може навчити досвід Сакартвело? На тлі перемовин про припинення вогню подискутуємо про ризики проросійського реваншу та необхідність збереження проєвропейського курсу. А також про ще один із ключових факторів, що визначатиме майбутнє нашої країни – демографію. Обговоримо, за яких умов в Україні залишатимуться люди та чи можемо ми обійтися без залучення мігрантів.


Серед актуальних і особливо болючих питань, які піднімемо на правозахисній програмі – встановлення справедливості та притягнення винних до відповідальності. Дізнаємося, якою нині є карта воєнних злочинів РФ і що загрожує міжнародним зусиллям з їх документації? 


Вечір 10 червня присвятимо пам’яті та осмисленню. Поговоримо про втрати найактивнішої частини населення – представників і представниць громадянського суспільства, їхній внесок, що не має забутися, і справи, які потрібно продовжити.


11 ж червня матимемо діалог про історичну памʼять українського народу, яку Росія десятиліттями системно намагалася стерти. Про те, якою повинна бути гуманітарна політика України у відтворенні та збереженні історії та як, зважаючи на тимчасову окупацію територій, не допустити нових розривів історичної тяглості.


Проблема, що через війну може спіткати багатьох українців та українок, чиї домівки разом із документами були знищені ворогом або які виїздять з тимчасово окупованих територій, – ризик безгромадянства. Цього дня пропонуємо також переглянути зафільмовану історію чоловіка, який жив без паспорта більше 30 років. Завдяки кіно та дискусії ми почуємо голоси людей, котрим важко говорити про свої права. 


А ще запрошуємо разом поміркувати про досяжні цілі у війні з РФ, перспективи і стратегію України. Чому це протистояння не завершиться на найближчих переговорах та до чого нам варто бути готовими в осяжному майбутньому? 


Завершить правозахисну програму 22 Docudays UA фільм, знятий разом із 14-ма підлітками, котрі пройшли через евакуацію, вимушений переїзд, життя під російською владою і на прифронтовій території. Розмова про одинадцять років дитинства у війні – це нагода поставити собі питання: що ми можемо і маємо зробити як суспільство, аби підтримати молодше покоління і допомогти йому впоратися з цими важкими досвідами? 


Теми трьох подій правозахисної програми порушать також фільми, які ми об’єднали в секції «Спеціальні події» 22 Docudays UA – вони чуттєво й емоційно розкажуть із великих екранів про захист прав військових і ветеранів/-ок, про демократичну стійкість, а також історію переживання і протистояння сексуальному онлайн-насильству.


Детальніше про кожну з подій RIGHTS NOW! 2025 читайте в розділі «Програма» або за лінками в описі. Більшість дискусій правозахисної програми відбуватимуться в кінотеатрі «Жовтень», окрім секції «Кава з правозахисниками/-ицями» – її ми цьогоріч організовуємо на терасі готелю «Бурса». Вхід для всіх слухачів і слухачок вільний.


*Партисипативна демократія, відома також як демократія участі – форма демократії, що передбачає безпосередню участь громадян в управлінні державою та громадами – у процесах підготовки, ухвалення рішень та контролю їх реалізації. Це про можливість впливати на різні сфери суспільного життя і спільну відповідальність.


22 Docudays UA проводиться за фінансової підтримки Європейського Союзу, Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження». Думки, висновки чи рекомендації не обов'язково відповідають поглядам Європейського Союзу, урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть винятково її автор(к)и.

22 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 6 — 13 
червня 2025
Щастя як найрідкісніший ресурс. Фільми, які відкриють і завершать 22 …
Огляд програми
28 травня 2025
Щастя як найрідкісніший ресурс. Фільми, які відкриють і завершать 22 Docudays UA
Огляд програми
28 травня 2025
DOCU/СВІТ: фільми про перемогу добра
Огляд програми
28 травня 2025
DOCU/СВІТ: фільми про перемогу добра
Огляд програми
28 травня 2025
Де віднайти «Рідкісний ресурс»?
Огляд програми
28 травня 2025
Де віднайти «Рідкісний ресурс»?
Огляд програми
28 травня 2025
DOCU/ТАБІР на 22 Docudays UA: мистецтво, руханки й кінопокази для діт…
Огляд програми
27 травня 2025
DOCU/ТАБІР на 22 Docudays UA: мистецтво, руханки й кінопокази для дітей!
Огляд програми
27 травня 2025
Переглядова кімната Архіву Війни
Огляд програми
26 травня 2025
Переглядова кімната Архіву Війни
Огляд програми
26 травня 2025
Сила співдії: якою буде «Кава з правозахисниками» на 22 Docudays UA
Огляд програми
25 травня 2025
Сила співдії: якою буде «Кава з правозахисниками» на 22 Docudays UA
Огляд програми
25 травня 2025
Цінність людського ресурсу: «Жива бібліотека 2025» на Docudays UA
Огляд програми
24 травня 2025
Цінність людського ресурсу: «Жива бібліотека 2025» на Docudays UA
Огляд програми
24 травня 2025
Архів, пам’ять і спадщина. Міждисциплінарна мистецька програма DOCU/C…
Огляд програми
23 травня 2025
Архів, пам’ять і спадщина. Міждисциплінарна мистецька програма DOCU/CИНТЕЗ-2025
Огляд програми
23 травня 2025