Чи має документалістика стосунок до реальності? І якщо так, то хто має право визначати, про що знімати і як? На тлі дискусій про фінансування державою патріотичного кіно постає низка непростих запитань. Де межа між документальним кіно і пропагандою? Чи має режисер втручатись у те, що відбувається перед його камерою? Де місце документального режисера в системі координат між мистецтвом і політикою? Чи існує маніпулятивна документалістика і як писати про «корисні» фільми? Чи є в історії теми, на які не можна зняти неупереджені фільми? І чи взагалі можна говорити про неупередженість документалістики? Ці питання стануть предметом дискусії кінокритиків із Данії, Іспанії, США та України під час круглого столу.
Модерує Дарія Бадьйор, кінокритикиня та редакторка рубрики «Культура» на LB.ua (Україна).
Учасниці та учасники дискусії:
Хара Фернандес-Менесес (Іспанія) – дослідниця політики у сфері кіно та культури в Іспанії та Європі. Вона публікується в Secuencias. Revista de Historia del Cine, Film Studies, Studies in European Cinemas та New Cinemas. Journal of Contemporary Film. Нині працює координаторкою кінопрограми в Cineteca (Мадрид) і є авторкою спеціалізованого журналу про кіно Caimán. Cuadernos de Cine.
Лорен Віссо (США) – кінокритикиня і журналістка, режисерка та кураторка програм, а також відповідальна співредакторка в журналах Filmmaker та Documentary. Її тексти також регулярно виходять у Salon, Bitch, The Rumpus та Hammer to Nail. Нині вона працює кураторкою програми міжнародного повнометражного кіно на Фестивалі документального кіно Hot Springs.
Туе Стін Мюллер (Данія) понад 20 років працював над короткометражними та документальними фільмами в Національній раді з питань кіно Данії. Він автор статей для національних та міжнародних газет і журналів, співзасновник Європейської мережі документального кіно. Туе викладав курси і семінари про документальне кіно в більш ніж 40 країнах. У співпраці з данцем Алланом Берґом він веде власний сайт www.filmkommentaren.dk, де публікує новини про документальні фільми та рецензії на них.
Юлія Коваленко (Україна) – кінокритикиня, випускова редакторка онлайн-журналу про авторське кіно Cineticle. Працювала кураторкою програм в одеському кінотеатрі «Інотеатр». У 2017 році захистила дисертацію з культурології. Мешкає в Одесі, викладає на кафедрі культурології та мистецтвознавства ОНПУ.
Чільне фото: Кадр з фільму «Майже 10.000 виборців» Уляни Осовської