Важливі свідчення: фільми, які відкриють і завершать 21 Docudays UA

07 травня 2024

Відкриє цьогорічний Docudays UA стрічка «Мирні люди» Оксани Карпович. Завершуватиме фестивальні покази — «Місія 200» режисера Володимира Сидька. Геннадій Кофман, член правління ГО «Докудейз» і Відбіркової ради, продюсер, представляє фільми та ділиться роздумами про вибір.

Щороку знайти та обрати стрічку-відкриття — велика пригода. Адже важливо відшукати саме той фільм, який якнайкраще, найточніше визначить тематику фестивалю, стане своєрідним провідником до фестивального тижня і при цьому матиме всі необхідні якості креативної документалістики, до яких так уважно ставиться Docudays UA. Цього року нам було трохи легше. Ми знали, що фільм «Мирні люди» створює одна з найсильніших команд українських документалісток: режисерка Оксана Карпович, продюсерки Дар’я Бассель та Ольга Бесхмельниціна. В основі фільму — перехоплення телефонних розмов російських військових із їхніми родинами. 


Надзвичайно важливий насамперед для іноземної аудиторії документ. До того ж на глядача/-ку чекає вражаюче авторське висловлювання. Упевнений, ні в кого в залі після перегляду не залишається жодних сумнівів щодо того, з ким воюють українці/-ки та чому на нашу землю прийшла війна.

«Мирні люди» — це історія дегуманізації, яка починається не на війні, а в Росії, в їхньому суспільстві через пропаганду», — розповідає про свій фільм режисерка в інтервʼю.
«Сюрреалістичний, поетичний, тривожний і насичений», — пише про фільм канадське видання Point of View Magazine.

Після прем’єри на 74-му Берлінському кінофестивалі фільм «Мирні люди» (Intercepted) отримав дві спеціальні відзнаки в конкурсній програмі Forum, викликав великий міжнародний резонанс і був запрошений до програм багатьох провідних кінофорумів світу. Нарешті й наші українські глядачі/-ки матимуть унікальну нагоду побачити фільм на відкритті 21 Міжнародного фестивалю Docudays UA.


Але, якщо на стрічку «Мирні люди» ми чекали й «полювали»  ще з часів його створення, то цьогорічний фільм-закриття виявився знахідкою й абсолютним сюрпризом для всієї нашої команди. Спокійне, майже відсторонене спостереження автора за водійкою мінібусу тримає увагу глядачів/-ок до останньої секунди. Головна героїня фільму «Місія 200» Тетяна Потоцька після початку великого вторгнення призупинила діяльність свого туристичного бізнесу, за власні кошти придбала рефрижератор і, долаючи тисячі кілометрів без зупинок і сну, перевозить тих, хто відправляється в останню подорож «на щиті».

«Особисто для мене цей фільм важливий тим, що він дає можливість розповісти світові про те, яке страшне горе несе війна, і що жодна країна світу не застрахована від такої трагедії, яка відбувається в Україні», — зазначає режисер стрічки Володимир Сидько. 

Обидва фільми — надзвичайно важливі свідчення про причини й наслідки страшенної трагедії в центрі Європи, обидві роботи ще довго «триматимуть» глядача/-ку після перегляду. Симптоматично, що фільми створені представниками новітньої генерації української документалістики, формування якої відбувається саме під час великої війни.


«Мирні люди» та «Місія 200» увійшли такожв основну тематичну програму 21 Docudays UA «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя». Слідкуйте за анонсами та чекайте розклад показів на сайті


Другим фестивалем, де покажуть фільм «Мирні люди» в Україні стане Миколайчук OPEN у Чернівцях (15-23 червня). В український прокат стрічка вийде 29 серпня 2024 року.

______
21 Docudays UA відбудеться 31 травня – 9 червня 2024 року на кількох локаціях у Києві та одночасно онлайн. Він включатиме: кінопрограму (щонайменше 50 фільмів у конкурсних та позаконкурсних секціях), правозахисні події «RIGHTS NOW!», заходи Архіву війни, дискусії та майстеркласи — DOCU/КЛАС, індустрійну секцію для професіоналів/-ок документального кіно — DOCU/ПРО, міждисциплінарну мистецьку програму — DOCU/СИНТЕЗ. Онлайн-складова фестивалю відбуватиметься на DOCUSPACE: покази фільмів та прямі трансляції / записи офлайн-подій.
21 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 31 — 9 
травня
червня 2024
ГО «Докудейз» запускає проєкт LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни
Новини
26 липня 2024
ГО «Докудейз» запускає проєкт LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни
Новини
26 липня 2024
Другий сезон подкасту RIGHTS NOW!: розмови про уроки історії, світову…
Новини
25 липня 2024
Другий сезон подкасту RIGHTS NOW!: розмови про уроки історії, світову безпеку та українську ідентичність
Новини
25 липня 2024
DOCU/Україна: Розуміння інших. Огляд Катерини Горностай
Огляд програми
23 липня 2024
DOCU/Україна: Розуміння інших. Огляд Катерини Горностай
Огляд програми
23 липня 2024
Режисерки DOCU/Україна: про активну згоду, жіночу оптику, вестернів і…
Конспект
11 липня 2024
Режисерки DOCU/Україна: про активну згоду, жіночу оптику, вестернів і те, як знайти фільм у купі сміття
Конспект
11 липня 2024
Архів війни. Словник
Новини
05 липня 2024
Архів війни. Словник
Новини
05 липня 2024
DOCU/СИНТЕЗ. Волонтерство, звукові архіви та солідарність
Інтерв'ю
04 липня 2024
DOCU/СИНТЕЗ. Волонтерство, звукові архіви та солідарність
Інтерв'ю
04 липня 2024
Дар’я Бассель: «Документальне кіно краще говорить з людьми про події,…
Інтерв'ю
03 липня 2024
Дар’я Бассель: «Документальне кіно краще говорить з людьми про події, які відбуваються тут і зараз»
Інтерв'ю
03 липня 2024
Вейн Джордаш: «Якщо ми втратимо Україну, наші діти житимуть у дуже не…
Інтерв'ю
02 липня 2024
Вейн Джордаш: «Якщо ми втратимо Україну, наші діти житимуть у дуже небезпечному світі»
Інтерв'ю
02 липня 2024