Як повернути українців і українок із неволі? Як визволити з пастки пропаганди на окупованих територіях? Які ресурси потрібні, щоб захистити права та гідність людини в умовах війни, та як у ці непрості для країни часи не втратити, а навпаки – розбудувати демократію? Про ці та інші виклики, що постають перед українським громадянським суспільством, говоритимемо з правозахисниками та правозахисницями за кавою під час Docudays UA 2025.
Сила співдії – це те, що лежить в основі захисту прав людини й демократії: коли громадянське суспільство долучається до ухвалення рішень на всіх рівнях, творить зміни і бере за них відповідальність – не лише на паперах, а своїми щоденними зусиллями. А ще це особливо цінний ресурс для опору, взаємопідтримки, розбудови та зцілення країни зсередини.
Щороку в секції «Кава з правозахисниками/-ицями» – одного з дискусійних майданчиків правозахисної програми RIGHTS NOW! – ми обʼєднуємо потужні громадські ініціативи та проєкти, аби разом із провідними експерт(к)ами з правозахисту й діяч(к)ами громадського сектору в невимушеній атмосфері порушувати складні та важливі теми, пов’язані з викликами і наслідками війни, рівністю та встановленням справедливості, дотриманням прав і основоположних свобод людини. Також цей формат допомагає комфортно ділитися ідеями й досвідом, ставити незручні питання та шукати на них відповіді.
На 22 Docudays UA події «Кави з правозахисниками/-ицями» ми співтворитимемо з представниками/-ицями шістьох авторитетних українських та міжнародних правозахисних організацій. Зокрема, з фахівцями й фахівчинями «Реконінґ Проджект» переглянемо документальну стрічку «Діти з окупації: Донецьк, Маріуполь, Крим» про «перевиховання» українських дітей на тимчасово окупованих територіях і свідоме стирання з їхньої свідомості національної ідентичності. Дізнаємося, як Росія використовує культуру й освіту для ідеологічного тиску та легітимізації захоплення територій, на події з експерт(к)ами Регіонального центру прав людини. Поміркуємо разом з правозахисниками/-ицями Української Гельсінської спілки з прав людини про нову політику відповідальності за колабораціонізм: як ця політика підтримуватиме національну безпеку та водночас враховуватиме людський вимір. Поговоримо з активістками «Маршу жінок» про українських жінок у російській неволі – як військових, так і незаконно ув’язнених цивільних, а також про те, що робиться для їхнього повернення. У форматі вільних інтерактивних розмов із фахівцями й фахівчинями Центру громадянських свобод подискутуємо про свободу мирних зібрань і реалізацію цього права в умовах воєнного стану в Україні, а з експертками Центру прав людини ZMINA – про жіноче лідерство, перешкоди, з якими стикаються ініціативи жінок-лідерок, і посилення тиску на феміністичний рух у світі.
Зустрічі та дискусії з правозахисниками та правозахисницями цьогоріч відбуватимуться з 7 до 12 червня на терасі готелю «Бурса» і традиційно будуть у час ранкового кавування – початок о 10:00 у будні та об 11:00 у вихідні.
Присвятіть свою каву розмовам, що справді мають значення. Стежте за анонсами «Кави з правозахисниками/-ицями» та читайте більше про правозахисну програму Docudays UA на вкладці RIGHTS NOW! (оновлення згодом) Вхід на всі події програми вільний.
22 Docudays UA проводиться за фінансової підтримки Європейського Союзу, Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження». Думки, висновки чи рекомендації не обов'язково відповідають поглядам Європейського Союзу, урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть винятково її автор(к)и.