Огляд програми

Відстоюємо право на повне одужання: правозахисна програма RIGHTS NOW!

05 березня 2021

Пандемія коронавірусу стала викликом для кожного і кожної з нас. За короткий проміжок часу ми прокинулися в іншому світі. Дізналися, як це — бути обмеженими в пересуванні, скрізь носити маски, перебувати на самоізоляції, спілкуватися онлайн та уникати фізичних контактів з іншими людьми. Побільшало хвилювань за здоров’я — своє і близьких. З’явились страхи щодо втрати роботи, якості навчання. Ми частіше стали запитувати себе: що далі?

 

Під час правозахисної програми RIGHTS NOW! ми будемо говорити про зміни у різних сферах нашого життя, спричинені пандемією коронавірусу, а також про те, як захистити своє право на здоров’я.

 

Правозахисна програма RIGHTS NOW! передбачає 11 дискусій, у межах яких разом із фахівцями та фахівчинями з громадського й державного секторів поговоримо про права людини в новій коронакризовій реальності. Дізнаємося, чи дбають українці про своє сексуальне здоров’я, та як відстояти своє право на безпечні та найменш травматичні пологи. Поміркуємо про вплив соцмереж на дитячу психіку та дізнаємося, з якими проблемами нині найчастіше звертаються до психологів. У дискусіях обговоримо проблеми в паліативній медицині, в лікуванні орфанних захворювань і яку допомогу отримують хворі в місцях позбавлення волі. А також поглянемо на проблему побудови Каховської ГЕС-2 з перспективи дотримання права людини на здоров’я.

 

Складовою правозахисної програми RIGHTS NOW! традиційно буде «Жива бібліотека». Цього року «книгами» у ній стануть люди, об’єднані історіями подолання стигм, упереджень та дискримінацій, пов’язаних з їхньою спільнотою чи статусом. Окрім цього, спеціальною подією фестивалю, дотично до теми нової правозахисної кампанії Docudays UA, стане показ стрічки «Невидимі» режисерки Майї Мартіняк.

Правозахисна програма RIGHTS NOW! та «Жива бібліотека» відбудеться онлайн з 27 березня до 4 квітня включно.

 

Усі дискусії RIGHTS NOW! супроводжуватиме переклад жестовою мовою, що стало можливо завдяки проєкту «Інклюзивно привітні».

 

Розповідаємо про заходи правозахисної програми.

 

27 березня, 15:30 | Нова реальність коронакризи: що далі?

 

Зміни, пов’язані з коронакризою, похитнули не лише фінансове становище, але й трансформували життя, спосіб мислення, уплинули на наші цінності. Ми пережили два локдауни й відчули, як права людини відступили на задній план, коли зайшлося про колективну безпеку.

У дискусії «Нова реальність коронакризи: що далі?»ми спробуємо дослідити, які зміни відбулися у державній гуманітарній політиці, зокрема щодо подолання бідності, а також у корпоративній етиці, у сфері медичного обслуговування та в комунікаціях. Зокрема, дослідимо, як криза в цих напрямках відбилася на становищі прав людини в Україні та світі.

 

28 березня, 15:30 | Міфи про імунітет: як зберегти здоровий ґлузд під час пандемії?

 

Україна стала 95-ю країною, де розпочалась вакцинація від коронавірусу. У межах дискусії ми поговоримо про те, яку роль відіграє наша імунна система в новій реальності та які існують ефективні способи підвищити захисні сили організму. Крім того, порушимо питання примусової та добровільної вакцинації українців.

 

29 березня, 15:30 | Рідкісні. Як орфанні хворі виборюють право на повноцінне життя?

 

Орфанні (наприклад, вроджені імунодефіцити) або ж не діагностовані (наприклад, ФАС) захворювання трапляються рідше, ніж один випадок на дві тисячі населення. Більшість таких захворювань є генетичними та невиліковними. Ліки та реабілітація пацієнтів з рідкісними захворюваннями коштують дорого, і далеко не кожна українська родина, де є такі хворі, може це дозволити. У межах дискусії «Рідкісні. Як орфанні хворі виборюють право на повноцінне життя?» обговоримо ситуацію в Україні: як у нас забезпечують ліками пацієнтів з орфанними захворюваннями, — а також поміркуємо про міжнародний досвід допомоги хворим, який могла б перейняти Україна.

 

30 березня, 15:30 | Медицина болю. Як і чим полегшити страждання тяжкохворим?

 

В Україні паліативна допомога як окремий вид медичної допомоги гарантована державою: тяжкохворим пацієнтам мають призначати знеболювальні препарати. Водночас точаться дискусії навколо шляхів найефективнішого знеболення. Як дотримуються прав людини в паліативній медицині й чи отримують тяжкохворі пацієнти якісне лікування — поговоримо у дискусії.

 

31 березня, 15:30 | Будівництво Каховської ГЕС-2: катастрофа неминуча?

 

Практично з першого дня після оприлюднення намірів щодо будівництва Каховської ГЕС-2 (Херсонська область) активісти, науковці та небайдужі громадяни стали на захист довкілля, історичної спадщини й права на здоров’я. У дискусії обговоримо, як громадськість збирається відстояти своє право на здоров’я та чисте довкілля.

 

1 квітня, 13:30 та 15:30 | Ментальне здоров’я та пастки соцмереж

 

У нашому суспільстві ментальне здоров’я недооцінюють та не розуміють. А проблеми, що з ним пов’язані, ігнорують та замовчують. О 13:30 у межах дискусії «Як змінилося ставлення до ментального здоров’я у часи пандемії COVID-19?» поговоримо про те, з якими проблемами українці звертаються до психологів та як коронавірус упливає на нервову систему й роботу мозку.

У цей же день о 15:30 програму RIGHTS NOW! продовжить дискусія «Павутиння соцмереж: у які пастки потрапляють діти?».Експерти/-ки із цифрової безпеки розкажуть, які реальні для дітей небезпеки існують у соцмережах, та розвінчають міфи щодо «груп смерті». А експерти та експертки Всеукраїнської кампанії проти кібербулінгу Docudays UA представлять результати, яких удалося досягти за два роки кампанії, та поділяться інтерактивними інструментами, як запобігти онлайн-цькуванням.

 

2 квітня, 15:30 | Реабілітація здоров’я постраждалих від збройного конфлікту на Сході та анексії Криму. Що пропонує держава?

 

Збройний конфлікт на Сході України та анексія Криму вплинули на якість життя багатьох українців та українок. Утім, за роки війни державний механізм допомоги та реабілітації жертв конфлікту та анексії не було до кінця налагоджено. Під час дискусії поговоримо, яких заходів має вжити держава, щоби покращити ситуацію.

 

3 квітня, 15:30 | В’язнична медицина. Яку допомогу отримують хворі?

Медичну допомогу в місцях позбавлення волі (таких як слідчий ізолятор та установи виконання покарань) або зовсім не надають, або надають украй вибірково та не в повному обсязі. Як лікують хворих в пенітенціарних установах та які шляхи реформування в’язничної медицини — поговоримо під час дискусії.

 

4 квітня, 13:30 та 15:30 | Сексуальне здоров’я та права матерів і батьків у пологових будинках

 

Закриватимуть правозахисну програму RIGHTS NOW! дві дискусії.

 

О 13:30 поговоримо про популярні стереотипи щодо сексуального здоров’я і як сексуальні та репродуктивні права впливають на якість життя. Приєднуйтеся до розмови «Сексуальне здоров’я: до чого тут права людини?».

 

А вже о 15:30 у дискусії «Права матерів і батьків у пологових будинках: очікування та реальність» поспілкуємося про те, чому українки та українці й далі зазнають травм під час народження дитини. Зокрема, презентуємо нову правозахисну кампанію «За дотримання прав майбутніх матерів та батьків у пологових будинках». Допоможе нам створити простір для діалогу фільм «Невидимі». Героїні стрічки мають досвід народження дитини, схожий на досвід тисячі українських жінок, які часто змушені мовчати про пологові травми через тиск оточення або медичного персоналу. Стрічку «Невидимі» під час 18 Docudays UA можна буде переглянути у кінотеатрі «Жовтень» та в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE.

 

 

____________________

Події правозахисної програми Rights Now! на 18 Docudays UA відбуваються за підтримки Посольства Швеції в Україні та Українського культурного фонду.
21 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 31 — 9 
травня
червня 2024
Комікс «Разом — за безпечні пологи!»: подбайте про свої права
Новини
13 вересня 2023
Комікс «Разом — за безпечні пологи!»: подбайте про свої права
Новини
13 вересня 2023
Документальне кіно як рушійна сила адвокаційних кампаній
DOCU/БЛОГ
10 серпня 2023
Документальне кіно як рушійна сила адвокаційних кампаній
DOCU/БЛОГ
10 серпня 2023
Відкриваємо прийом фільмів на Docudays UA-2024
Новини
01 серпня 2023
Відкриваємо прийом фільмів на Docudays UA-2024
Новини
01 серпня 2023