Документальне кіно як рушійна сила адвокаційних кампаній

10 серпня 2023

15 кіноклубів документального кіно Мережі DOCU/CLUB у 10 областях України реалізували у своїх громадах адвокаційні кампанії в межах програми «DOCU ДІЄ 2.0». Ця програма стартувала у грудні 2022 року, коли команда Мережі оголосила конкурс на відкриття нових кіноклубів. 36 переможців/-ниць конкурсу пройшли кількамісячне навчання під керівництвом менторів/-ок Мережі й відкрили кіноклуби документального кіно з прав людини при своїх громадських організаціях, освітніх закладах, бібліотеках чи закладах культури по всій Україні.  


Важливою складовою програми було навчання з адвокації. Модератор(к)и кіноклубів навчалися визначати важливі для громади проблеми, гуртувати громаду для її вирішення, комунікувати з владою й домагатися від неї прийняття потрібних для громади рішень. Значна кількість модераторів/-ок після навчання запропонували ідеї власних адвокаційних проєктів. 15 з них отримали підтримку від Мережі DOCU/CLUB для реалізації у громадах. 


Тематично всі адвокаційні проєкти були різними: модератор(к)и працювали над впровадженням інтеграційних програм для вимушено переміщених осіб; запровадженням програм підтримки родин, які втратили близьких на війні; формуванням культури пам’яті та вшанування полеглих героїв. Частина команд домагалась прийняття програм і планів з протидії булінгу, домашнього насильства,  запровадження практик медіації та розв’язання безпекових питань у громаді. Кілька проєктів працювали над створенням Молодіжних рад і розробкою системних програм просвітницьких та культурних заходів для молоді. 


Здавалося б, такі різні проєкти. Що стало об’єднавчою силою для цих ідей і допомогло ініціаторам досягти успіху за два місяці, передбачених на реалізацію проєктів? Відповідь проста: документальне кіно. Саме документальні фільми з колекції Мережі DOCU/CLUB допомогли модератор(к)ам кіноклубів звернути увагу мешканців/-ок громади на проблемі, зібрати людей і владу для її обговорення й напрацювати пропозиції щодо розв’язання проблеми. 


Команда Мережі допомогла модератор(к)ам підібрати зі своєї колекції фільми, що тематично дотичні до адвокаційних проєктів. Люди в містах, містечках і селищах України збираються на перегляди та обговорення фільмів, бачать на екрані невигадані історії реальних людей з України і всього світу, надихаються їхніми пошуками та їхньою боротьбою за свої мрії і, що найголовніше, починають розуміти, що вони також можуть змінювати на краще життя у своїй громаді. Адвокаційні проєкти програми «DOCU ДІЄ 2.0» допомогли виявити у громадах людей, готових брати на себе відповідальність і долучатися до активної роботи з громадою і до комунікації з владою. Адже завдання адвокаційного проєкту — не лише окреслити проблему, яка існує в громаді, а й розробити план заходів для її подолання і домогтися внесення цих заходів у план стратегічного розвитку громади. 


Завдяки таким послідовним діям ініціативних груп проєктів під керівництвом модераторів/-ок кіноклубів вдалося досягти реальних результатів. Ініціатор(к)и проєктів подали напрацьовані пропозиції до органів місцевої влади і вже отримали позитивні рішення. 


Так, у Хорошеві на Житомирщині з ініціативи учасників проєкту виконком селищної ради затвердив заходи з підвищення рівня безпеки на дорозі біля школи. У Богуславці на Черкащині ухвалене рішення про запровадження в освітньому закладі посади соціального педагога для запобігання насильства серед дітей. У Гощі на Рівненщині у новому навчальному році посилять заходи з протидії кібербулінгу в закладах освіти. У Львові затверджено стандарт публікації новин на офіційних каналах міської ради, за яким уся важлива інформація, яка публікується у вигляді картинок чи інфографіки, має обов’язково дублюватися у текстовому варіанті, щоб бути доступною для слабозорих і незрячих людей. А у Новояворівську на Львівщині ініціативна група кіноклубу Docudays UA розробила й подала у міську раду план заходів із впровадження у громаді альтернативного способу вирішення спорів через медіацію. 

Декілька кіноклубів у своїх проєктах працювали з ідеями, пов’язаними безпосередньо з війною та відбудовою. У Покалеві на Житомирщині активісти домоглися демонтажу пам’ятника радянської доби, який підпадав під дію «Закону про декомунізацію», сформували і затвердили у міській раді дорожню карту щодо виділення та оформлення у громаді місця пам’яті загиблих сучасних героїв/-їнь. Ініціативна група у Кременчуці на Полтавщині подала у міську раду пропозиції щодо внесення змін у міську програму «Захисник України» з метою відкриття у місті центру психосоціальної підтримки жінок з родин військовослужбовців/-иць і волонтерок. За результатами адвокаційного проєкту ще одного кіноклубу в цьому місті в міську раду Кременчука подані пропозиції та методичні рекомендації для розробки програми для груп підтримки родин військовослужбовців/-иць, які загинули, пропали безвісти чи перебувають у російському полоні.

У Ківерцях на Волині розробили проєкт Положення про Громадську раду з питань волонтерства і зареєстрували звернення до сільської ради про створення Громадської ради з питань волонтерства. А у Вознесенську на Миколаївщині ініціативна група проєкту розробила та подала у міську раду листа із пропозиціями внесення змін до Плану «Поводження з твердими побутовими відходами», головним завданням яких буде створення компостувального кластера у Вознесенській громаді.


Декілька адвокаційних проєктів працювали над розв’язанням проблем, важливих для молоді. У Нерубайлівці на Одещині ініціювали створення Молодіжної ради та очікують затвердження Положення про Молодіжну раду на сесії сільської ради. У Чорноморську поблизу Одеси працювали над залученням молоді та ВПО до культурного життя міста. Активіст(к)и розробили програму культурних заходів, яку вже затвердив відділ культури міської ради. У Слобожанському на Харківщині молодь розробила і запропонувала включити у план розвитку громади програму інтеграції, соціальної адаптації та захисту внутрішньо переміщених осіб. У Шостці на Сумщині під час реалізації адвокаційного проєкту був розроблений молоддю й погоджений мером план діяльності Молодіжної ради, а зараз активісти чекають на його включення у Стратегічний план розвитку громади. А у Миколаївці на Сумщині учасники проєкту працювали над виділенням окремого приміщення для молодіжного простору. Пропозиції активістів селищна рада розгляне на черговій сесії. 


Понад дві з половиною тисячі учасників/-ниць у 10 областях долучилися до втілення цих адвокаційних ідей. Команді Мережі DOCU/CLUB та модератор(к)ам кіноклубів вдалося реалізувати все задумане. Депутат(к)и та чиновники/-ці місцевих рад пристали на пропозиції команд і ухвалили відповідні рішення або найближчим часом розглянуть їх на сесіях і включать у плани розвитку громад. 


Але у програми «DOCU ДІЄ 2.0» є ще один вагомий результат: ініціатор(к)и та учасники/-ці адвокаційних проєктів навчилися ефективного способу взаємодії з владою для отримання позитивного результату. Це вміння вони застосовуватимуть і надалі. Як зазначила Оксана Козловська, модераторка кременчуцького кіноклубу Docudays UA при ГО «Лідерка» та ініціаторка одного з адвокаційних проєктів: «Тепер фраза "та нічого ми від влади не доб’ємося" викликає посмішку та зустрічне питання: "А ви пробували? Вам допомогти?».

Фото: Василь Охріменко.

Текст: Ольга Бабчук, комунікаційна менеджерка Мережі DOCU/CLUB.

21 МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ
 31 — 9 
травня
червня 2024
DOCU/Україна: Розуміння інших. Огляд Катерини Горностай
Огляд програми
23 липня 2024
DOCU/Україна: Розуміння інших. Огляд Катерини Горностай
Огляд програми
23 липня 2024
Режисерки DOCU/Україна: про активну згоду, жіночу оптику, вестернів і…
Конспект
11 липня 2024
Режисерки DOCU/Україна: про активну згоду, жіночу оптику, вестернів і те, як знайти фільм у купі сміття
Конспект
11 липня 2024
Архів війни. Словник
Новини
05 липня 2024
Архів війни. Словник
Новини
05 липня 2024
DOCU/СИНТЕЗ. Волонтерство, звукові архіви та солідарність
Інтерв'ю
04 липня 2024
DOCU/СИНТЕЗ. Волонтерство, звукові архіви та солідарність
Інтерв'ю
04 липня 2024
Дар’я Бассель: «Документальне кіно краще говорить з людьми про події,…
Інтерв'ю
03 липня 2024
Дар’я Бассель: «Документальне кіно краще говорить з людьми про події, які відбуваються тут і зараз»
Інтерв'ю
03 липня 2024
Вейн Джордаш: «Якщо ми втратимо Україну, наші діти житимуть у дуже не…
Інтерв'ю
02 липня 2024
Вейн Джордаш: «Якщо ми втратимо Україну, наші діти житимуть у дуже небезпечному світі»
Інтерв'ю
02 липня 2024
Макс Буткевич. Боремося і чекаємо
Новини
01 липня 2024
Макс Буткевич. Боремося і чекаємо
Новини
01 липня 2024
Повернути фокус уваги: як пройшла світова прем’єра фільму «Свідки. По…
Культурна дипломатія
25 червня 2024
Повернути фокус уваги: як пройшла світова прем’єра фільму «Свідки. Полон вбиває» на кінофестивалі Sheffield DocFest
Культурна дипломатія
25 червня 2024