ГОЛОВНИЙ ПРИЗ 

Ми не згаснемо / Аліса Коваленко / Україна, Франція, Польща, США / 2023 / 100’

 

Разом з організатор(к)ами цьогорічного фестивалю наше журі шукало переконливий образ майбутнього. «Головну нагороду» отримує фільм, який створює простір для тих, чиї долі хтось міг би вже вважати втраченими через історію та геополітичні обставини. Фільм, який підтримує бачення майбутнього покоління та його потенціалу й волі до завоювання світу силою творчості, цікавості та взаємної підтримки.

Журі DOCU/СВІТ також відзначило команду DOCUDAYS UA спеціальною згадкою.

 

СПЕЦІАЛЬНА ВІДЗНАКА

Етілаат роз / Аббас Резає / Афганістан / 2022 / 92’

Ми вирішили спеціально відзначити фільм, який доносить дуже чіткий і універсальний меседж: не існує демократичного майбутнього у суспільств без вільної журналістики. 

Журі DOCU/СВІТ також нагодородило Спеціальною відзнакою команду DOCUDAYS UA.

 

Національний конкурс DOCU/УКРАЇНА: 5 фільмів про пам’ять, війну та любов.

Найкращі фільми в національному конкурсі DOCU/УКРАЇНА обирали режисер і художній керівник Белградського міжнародного фестивалю документального кіно BELDOCS Марко Ґрба Сінгх, засновник і директор Inconvenient Films Ґедімінас Андрюкайтіс та керівниця Музею кіно Довженко-Центру й переможниця конкурсу на посаду генеральної директорки Довженко-Центру Олена Гончарук.

ГОЛОВНИЙ ПРИЗ

20 днів у Маріуполі / Мстислав Чернов / Україна / 2023 / 94’

Безпрецедентний документ свого часу і доказ злочину. Але попри всі показані тут звірства й дегуманізацію, фільм залишає глядача/-ку з відчуттям потужної рішучості продовжувати опір — через відданість професії та служіння суспільству звичайних героїв/-нь у кадрі та по той бік камери.


СПЕЦІАЛЬНА ВІДЗНАКА

Крихка памʼять / Ігор Іванько / Україна, Словаччина / 2022 / 85’

Цей фільм створює фізичне відчуття памʼяті: як вона формується, змінюється, обманює нас, зачаровує, не піддається нам. Рухаючись між особистими спогадами та публічними практиками, автор зачіпає роль особистості в роботі над субʼєктивною та колективною памʼяттю.

DOCU/КОРОТКО — цьогоріч національний конкурс короткометражних документальних стрічок, тривалість яких не перевищує 30 хвилин.

Переможців і переможниць у конкурсі DOCU/КОРОТКО обиратимуть: режисер і художній керівник Белградського міжнародного фестивалю документального кіно BELDOCS Марко Ґрба Сінгх, засновник і директор Inconvenient Films Ґедімінас Андрюкайтіс та керівниця Музею кіно Довженко-Центру й переможниця конкурсу на посаду генеральної директорки Довженко-Центру Олена Гончарук.

ГОЛОВНИЙ ПРИЗ

прокидаючись у тиші / Міла Жлуктенко, Даніель Асаді Фаезі / Німеччина, Україна / 2022 / 17'40'’

Не обовʼязково знати мову, щоб зрозуміти цей фільм. Ця стрічка — міст між тими, хто виїхав, хто врятувався від війни, і тими, хто дав їм притулок. Багато персонажів/-ок — поза кадром, але їхня присутність сильно відчувається. У цій історії є лише тінь минулого — минуле, як мова, не має значення, лише «тут і зараз».

СПЕЦІАЛЬНА ВІДЗНАКА

Чорнобиль 22 / Олексій Радинський / Україна / 2023 / 20’

Цей напружений фільм дає унікальну перспективу на широко висвітлювану подію, що привернула увагу всього світу в перші дні російського вторгнення в Україну. Зйомки з мобільних телефонів у поєднанні з інтервʼю зі свідками/-инями допомагають нам зрозуміти, як близько світ стояв до повторення ядерної катастрофи. Короткометражний формат підкреслює цю ймовірність, якій запобігли кілька стійких, самовідданих і добродушних людей.

Спеціальний приз RIGHTS NOW! — це нагорода для креативного документального кіно, що досліджує та аналізує сучасний світ і робить значний внесок у дискусію про людську гідність, свободу та рівність. На неї номінується 9 фільмів з усіх фестивальних кінопрограм.

Переможців та переможниць у номінації RIGHTS NOW! визначали український адвокат, військовослужбовець ЗСУ, громадський діяч і правозахисник Масі-Мустафа Найєм, культурна менеджерка й засновниця Міжнародного кінофестивалю про права людини Sofia DocuMental Даґмар Остранська та кінорежисер, виконавчий директор Міжнародного кінофестивалю про права людини в Албанії, голова Асамблеї Албанської Гельсінської спілки Куйтім Чашку.

ГОЛОВНИЙ ПРИЗ

 

Залізні метелики / Роман Любий / Україна, Німеччина / 2023 / 

Фільм «Залізні метелики» демонструє гострий мистецький підхід із дуже багатою кінематографічною мовою, що запрошує глядачів/-ок до інтерактивного діалогу та рефлексії, до сцени воєнного злочину 2014 року — збиття малайзійського літака російськими військами на Сході України. Крім цього, фільм аналізує важливість правди для наших днів війни в Україні, підкреслюючи, що жоден воєнний злочин — де й коли б він не стався — не можна приховати у часі, місці та просторі.

СПЕЦІАЛЬНА ВІДЗНАКА

Вбивство журналіста / Метт Сарнецкі / Данія, Чехія, США / 2022 / 100’

Документальний фільм «Вбивство журналіста» присвячений розслідуванню вбивства словацького журналіста Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової. У ньому детально описана робота колег-журналістів/-ок, які зібрали 70 терабайтів даних і присвятили себе аналізу та пошукам правди. Ми усвідомлюємо, наскільки вразливою є демократія — не лише у сучасній Словаччині.

До студентського журі команда фестивалю запрошує молодих людей з активною громадянською позицією, які цікавляться документальним кіно. До його цьогорічного складу увійшли майбутні професіоналки з різних напрямків — психології, кінознавства та журналістики, а також візуального мистецтва й дизайну. Вони обиратимуть свій фільм-фаворит з-поміж стрічок конкурсних програм.
 
Цього року фільми оцінювали:
  • Анастасія Ніббе 
  • Олександра Калініченко
  • Марія Чирва
ГОЛОВНИЙ ПРИЗ

Крихка памʼять / Ігор Іванько / Україна, Словаччина / 2022 / 85’

 

За глибинне дослідження пам'яті та сили кінематографу, рефлексію про переплетення минулого та сьогодення. Поетична та особиста історія, яка, мов плівка, поступово проявляється перед глядачем/-кою.

СПЕЦІАЛЬНІ ВІДЗНАКИ

Етілаат роз / Аббас Резає / Афганістан / 2022 / 92’

Крізь призму моторошного повсякдення редакції «Етілаат роз» в Кабулі, перед глядачем/-кою розгортається захоплення міста Талібаном у 2021 році. Цей сміливий та щирий погляд зсередини розкриває боротьбу за свободу слова, разом з тим створюючи проникливий портрет журналістів/-ок, відданих своїй справі.

Мовчазна історія / Андерс Сковбʼєрг Єпсен / Данія, Швеція / 2023 / 90’

За щирість та силу духу перед обличчям травми. Безпрецедентна історія спроби вже дорослої людини розібратися в пережитому насиллі, собі та стосунках зі світом. Стрічка, яка ламає стигму мовчання та уможливлює зцілення заради майбутнього.

Щороку команда Docudays UA вручає нагороду обраному фільму з конкурсної програми фестивалю. Премія імені Андрія Матросова, заснована організаторами Docudays UA на честь Андрія Матросова, продюсера Фестивалю, який загинув у автокатастрофі 16 лютого 2010 року.

ГОЛОВНИЙ ПРИЗ

Ptitsa / Аліна Максименко / Польща, Україна / 2022 / 31’

Фільм, який у лаконічній чуттєвій формі перетворює розлуку і прощання з минулим на початок нового шляху і відкриті двері в майбутнє.

СПЕЦІАЛЬНА ВІДЗНАКА

Щоразу затинаюся від звістки з Києва / Дарина Мамайсур / Бельгія, Україна, Португалія, Угорщина / 2022 / 17’

За тонку і виразну кіноспробу говорити про невимовне.

Щороку глядачі та глядачки фестивалю голосують за найбільш вподобані стрічки з усієї конкурсної програми фестивалю.

ГОЛОВНИЙ ПРИЗ глядацьких симпатій отримала стрічка:

20 днів у Маріуполі / Мстислав Чернов / Україна / 2023 / 94’